Dziecko na basenie? Ratownik chce, byście znali te zasady

Wyjście na basen to świetna zabawa dla całej rodziny, ale przede wszystkim musi być bezpieczna.
Wyjście na basen to świetna zabawa dla całej rodziny, ale przede wszystkim musi być bezpieczna. Prawo autorskie: luislouro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kto najlepiej wie, jak zachować bezpieczeństwo podczas wizyty na basenie? Oczywiście ratownik. Dlatego przyjrzymy się wskazówkom, których rodzicom małych dzieci udziela ekspert, czyli właśnie ratownik z basenu.


Co zatem musimy robić, by zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo, kiedy przebywamy nad wodą? Rady ratownika to zarówno standardowe zasady zachowania bezpieczeństwa, jak i kilka dość zaskakujących wskazówek.

1. Ratownik nie jest opiekunką dla dzieci.
Ich zadaniem jest udzielanie pomocy w wyjątkowych, niebezpiecznych sytuacjach. Niestety wielu rodziców uważa, że pozostawienie dzieci pod czujnym okiem ratownika jest wystarczające.

2. Używajcie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.
Nawet w pochmurne dni. Spędzając cały dzień na słońcu można się nabawić całkiem poważnych poparzeń słońcem.

3. Nie obrażaj się
Kiedy ratownik mówi rodzicom, że ich dziecko nie jest w stanie czegoś zrobić, nie powinni się obrażać. Ratownik doskonale potrafi ocenić, czy ktoś jest w stanie np. bezpiecznie wykonywać skoki do wody. Jeśli mówi, że dziecko nie jest do tego gotowe to nie robi tego po to, by sprawić przykrość rodzicom. Robi to dla bezpieczeństwa ich dziecka.


4. Ratownicy nie tworzą zasad korzystania z basenu.
Ich zadaniem jest jedynie przestrzeganie ich. Jeśli proszą o zabranie dziecka z basenu, nie robią tego dla własnego widzimisię, tylko ze względu na zachowanie zasad bezpieczeństwa. I nie jest dobrze, gdy maluch w takiej sytuacji widzi rodziców kłócących się z ratownikiem i kwestionujących to, co on zaleca.

5. Róbcie dzieciom przerwy!
Dzieci naprawdę szybko się męczą. Upał + przemęczone dziecko + woda – to bardzo niebezpieczne połączenie.

6. Kiedy ratownik zakazuje biegania, warto go posłuchać.
On wie co mówi, widział naprawdę sporo dzieciaków, które wywróciły się na śliskim wybrzeżu basenu.

7. Porozmawiajcie z dziećmi, zanim pozwolicie im wejść do wody. Wytłumaczcie im zasady bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać, powiedzcie, gdzie mogą chodzić, a gdzie nie, wytłumaczcie, że muszą słuchać ratownika. Owszem, wyjście na basen to przede wszystkim rozrywka. Ale przecież musi być bezpieczna!


8. Rodzic zawsze musi wiedzieć, gdzie jest jego dziecko.

9. Obserwuj dziecko.
Owszem, ratownik też to robi. Ale ratownik obserwuje co najmniej kilkanaście osób. Na basenie będzie dużo bezpieczniej, gdy każdy z rodziców będzie pilnował swojego dziecka.

Źródło: Huffington Post

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...