Odchudzona podstawa programowa na ostatniej prostej. MEN przedstawiło szczegóły
Podstawa programowa z wybranych przedmiotów zostanie uszczuplona o ok. 20 proc. Jak czytamy w komunikacie MEN, ograniczone zostaną te treści, które są "niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej".
Propozycje zmian w podstawie programowej
Projekty zmian obejmują następujące przedmioty:
- szkoła podstawowa (klasy IV-VIII). Język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.
- Liceum ogólnokształcące i technikum. Język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, historia i teraźniejszość, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki.
- Branżowa szkoła I stopnia. Język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.
- Branżowa szkoła II stopnia. Język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.
Po co zmieniać podstawę programową?
O tym, że wymaga ona odchudzenia, mówi się już od dawna. MEN wyjaśnia, jaki jest cel wprowadzenia zmian:
- większy nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej lub encyklopedycznej,
- mniej materiału do opanowania przez ucznia. Ma się to przekładać na większą motywację do uczenia się, rozwijanie zdolności i zainteresowań oraz kształtowanie właściwych przekonań i postaw,
- adekwatność zakresu treści nauczania – podanie szczegółowych wymagań do wymiaru godzin nauczania przedmiotów,
- zmiana wymagań egzaminacyjnych obowiązujących w latach 2021–2024; od 2025 roku treści zawarte w podstawie programowej będą ponownie stanowić jedyną podstawę przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.
Co z podręcznikami?
MEN zapewnia, że proponowane zmiany w podstawie programowej nie pociągają za sobą konieczności wymiany podręczników. Uczniowie nadal będą się uczyć z dotychczasowych książek, a wydawcy podręczników przekażą szkołom informacje, które fragmenty wykraczają poza zakres nowej podstawy programowej.
Harmonogram wprowadzania zmian
Uszczuplona podstawa programowa ma obowiązywać od 1 września 2024 roku. To jednak nie koniec zapowiadanych zmian. MEN pracuje nad kompleksową reformą podstawy programowej. W szkołach podstawowych i przedszkolach planowana jest na 2026 rok, w szkołach ponadpodstawowych na 2028 rok. Już we wrześniu 2025 roku mają pojawić się nowe przedmioty szkolne:
- edukacja obywatelska zamiast historii i teraźniejszości. HiT będzie wycofywany ze szkół już od 1 września 2024 roku.
- edukacja zdrowotna zamiast wychowania do życia w rodzinie. W przeciwieństwie do WDŻ edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa.
Konsultacje projektu zmian w podstawie programowej będą trwać do 13 maja br. Uwagi i opinie można przesyłać na adres sekretariat.dkotc@men.gov.pl.
Czytaj także: https://mamadu.pl/184286,nowa-lista-lektur-szkolnych-co-beda-czytac-uczniowie-mniej-zeromskiego