Odchudzona podstawa programowa na ostatniej prostej. MEN przedstawiło szczegóły

Karolina Stępniewska
24 kwietnia 2024, 10:41 • 1 minuta czytania
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Teraz pora na konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe. Co – i kiedy – ma się zmienić?
Nowa, uszczuplona, podstawa programowa ma obowiązywać od września 2024 roku. fot. Piotr Kamionka/Reporter/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Podstawa programowa z wybranych przedmiotów zostanie uszczuplona o ok. 20 proc. Jak czytamy w komunikacie MEN, ograniczone zostaną te treści, które są "niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej".


Propozycje zmian w podstawie programowej

Projekty zmian obejmują następujące przedmioty:

Po co zmieniać podstawę programową?

O tym, że wymaga ona odchudzenia, mówi się już od dawna. MEN wyjaśnia, jaki jest cel wprowadzenia zmian:

Co z podręcznikami?

MEN zapewnia, że proponowane zmiany w podstawie programowej nie pociągają za sobą konieczności wymiany podręczników. Uczniowie nadal będą się uczyć z dotychczasowych książek, a wydawcy podręczników przekażą szkołom informacje, które fragmenty wykraczają poza zakres nowej podstawy programowej.

Harmonogram wprowadzania zmian

Uszczuplona podstawa programowa ma obowiązywać od 1 września 2024 roku. To jednak nie koniec zapowiadanych zmian. MEN pracuje nad kompleksową reformą podstawy programowej. W szkołach podstawowych i przedszkolach planowana jest na 2026 rok, w szkołach ponadpodstawowych na 2028 rok. Już we wrześniu 2025 roku mają pojawić się nowe przedmioty szkolne:

Konsultacje projektu zmian w podstawie programowej będą trwać do 13 maja br. Uwagi i opinie można przesyłać na adres sekretariat.dkotc@men.gov.pl.

Czytaj także: https://mamadu.pl/184286,nowa-lista-lektur-szkolnych-co-beda-czytac-uczniowie-mniej-zeromskiego