Egzamin ósmoklasisty 2024
Egzamin ósmoklasisty to sprawdzian, który kończy szkołę podstawową. Obejmuje materiał z klas 4-8 i dzieli się na 3 części: język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Wymagania na egzaminie to także m.in. znajomość lektur szkolnych i umiejętność pisania dłuższych wypowiedzi.
Kiedy ogłoszono pandemię COVID-19, MEiN okroił nieco materiał i wymagania względem uczniów. Na egzamin ósmoklasisty uczniowie musieli mieć wiedzę z zakresu tego, co było w wymaganiach egzaminacyjnych, ale nie do końca pokrywało się to z podstawą programową, która jest obszerniejsza. Obowiązkowo uczniowie musieli znać treść lektur tylko z 7 i 8 klasy.
Lektury z 7 i 8 klasy na egzamin w 2024
Uczniów podchodzących do egzaminu w 2024 roku nadal obowiązują covidowe przepisy dotyczące znajomości form pisemnych dłuższych. Wcześniej form było więcej, ale obecnie obowiązuje tylko rozprawka i opowiadanie. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała jednak zmiany w sprawie wymagań do egzaminu. Już w roku szkolnym 2024/2025 8-klasiści mają podchodzić do znacznie trudniejszego sprawdzianu, tj. obejmującego więcej zagadnień.
Egzamin ósmoklasisty 2025: zmiany
Od 2025 roku w wymaganiach egzaminacyjnych pojawi się ponad 30 lektur, w tym pozycje z klas 4-6, z których na kilka lat zrezygnowano. Wszystko dlatego, że CKE ogłosiło, że od 2025 roku egzamin będzie przeprowadzony wg wymagań opartych na podstawie programowej kształcenia ogólnego. Pisaliśmy o takiej pełnej liście lektur na egzamin ósmoklasisty w artykule: "Te lektury musicie znać przed egzaminem ósmoklasisty. Zdążycie ogarnąć do maja?".
Zmiany w 2025 w formach pisemnych
Dodatkowo uczniów z powrotem będzie również obowiązywało więcej form pisemnych niż w 2022-2024 roku. Wśród form wymienionych na stronie CKE są:
Formy krótkie:
Formy długie: