Tak wychowasz dziecko w duchu Montessori. 5 zasad, które wspierają rozwój

Martyna Pstrąg-Jaworska
12 marca 2024, 16:01 • 1 minuta czytania
Metoda Montessori genialnie wspiera rozwój dziecka i daje mu wolność w poznawaniu świata. Polega przede wszystkim na budowaniu u malucha pewności siebie za pomocą m.in. rozwijaniu umiejętności, które mają w życiu praktyczny wymiar. Wystarczy 5 prostych zasad w wychowaniu małego dziecka, żeby wspierać jego rozwój w tym nurcie.
Poznawanie świata to element budowania w dziecku pewności siebie. fot. Yan Krukau/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wspieranie rozwoju i dawanie wolności

Maria Montessori jest wybitną postacią w świecie pedagogiki. Dziś jej metoda jest jednym z najpopularniejszych sposobów dydaktycznych wspierających rozwój dziecka. Jest popularna, bo opiera się na szacunku wobec dziecka, jego wyborów, indywidualności i granic, a przy tym uczy również empatii, życzliwości, szacunku wobec innych osób i rzeczy.


Ta metoda to przede wszystkim wolność, dzięki której dziecko ma swobodę w poznawaniu świata i rozwoju. Można dać mu taką możliwość jeszcze zanim pójdzie do przedszkola (w placówkach coraz częściej stosuje się zasady Montessori, są też miejsca ukierunkowane na tę metodę). Nie potrzeba do tego skomplikowanych gadżetów i ogromnej przestrzeni do zabaw. Wystarczą naprawdę proste zasady, dzięki którym wesprzesz rozwój dziecka i dasz mu pewność siebie i wytrwałość do dążenia do celu.

1. Zwolnij

Pozwalaj dziecku na samodzielność, kiedy tylko podejmuje próby robienia czegoś bez twojej pomocy. Daj mu czas i nie wywieraj presji, jeśli samo chce wkładać buty lub rozłożyć sztućce na stole. Kiedy działamy szybko, spieszymy się, mamy tendencję do wyręczania dzieci we wszystkim. Tymczasem one potrzebują tych niezdarnych prób, by w końcu nauczyć się samodzielności i autonomii. Warto także zwolnić w relacji z dzieckiem: mów do niego wolniej, spokojniej, nie dawaj zadań ponad jego umiejętności.

2. Ustalcie zasady

Zawieranie porozumień to część metody Montessori. Polega na wprowadzaniu w domu (i nie tylko) zasad, do których wszyscy się stosują. To również postanowienia dotyczące dbania o siebie wzajemnie czy wolności, np. gdy mama daje dziecku wolność w doborze aktywności, ale nie mogą one przekraczać granic, które wyznaczyła (najczęściej ze względów bezpieczeństwa). By to wszystko z maluchem ustalić, warto do niego dużo mówić, starać się rozmawiać. Jeśli małe dziecko jeszcze nie mówi, opowiadaj mu o wszystkim prostymi zdaniami.

3. Znajdź okazję do obserwacji

Warto samemu poświęcić czas na obserwację tego, jak bawi się dziecko, co lubi, jakie ma pomysły na zabawy. Sprawdź, jak reaguje, gdy coś jest nie po jego myśli, jak radzi sobie, gdy jest senne lub głodne. Dzięki temu łatwiej ci będzie nawiązać z nim relacje, zadbać o jego potrzeby emocjonalne, przygotować mu aktywności, które je zainteresują i wpłyną pozytywnie na jego rozwój. Ułatwi to też twoją współpracę z dzieckiem. Dzięki wcześniejszej obserwacji będziesz mogła przewidzieć, jak maluch zareaguje na różne sytuacje i przygotujesz się na to.

4. Idźcie razem do kuchni

Gotowanie z dzieckiem może być wspaniałą zabawą, ale też nauką samodzielności i odpowiedzialności. To inwestycja we wspólny czas, podczas którego pielęgnujecie więzy, ale też nauka krojenia, mieszania, łączenia składników. Daj maluchowi rozłożyć na stole sztućce, wyrzucić do kosza na śmieci opakowanie po produkcie – to wpłynie pozytywnie na jego pewność siebie.

5. Dostosuj otoczenie

Dziecko wychowujące się w przyjaznym, spokojnym środowisku, łatwiej przyswaja wiedzę i uczy się nowych umiejętności. Warto to potraktować również dosłownie i dostosować do malucha przestrzeń w domu. Zadbaj o to, by mogło samodzielnie umyć w łazience rączki i by dawało radę z zaniesieniem brudnej koszulki do kosza na pranie.

Świetnym sposobem jest organizacja zabawek tak, by mogło samodzielnie po wszystko sięgać i decydować, czym chce się bawić. Kiedy będzie przedszkolakiem, możesz też ułożyć ubranka w jego szafkach w taki sposób, by dawało radę samodzielnie się rano ubrać. Dzięki takim ułatwieniom, dziecko z chęcią korzysta z wolności i się rozwija.

Źródło: mother.ly

Czytaj także: https://mamadu.pl/167113,metoda-montessori-7-zdan-ktore-wspieraja-rozwoj-dziecka