Podchwytliwa zagadka na inteligencję. Większość osób polega, bo za bardzo kombinuje

Hanna Szczesiak
08 marca 2024, 10:40 • 1 minuta czytania
100 zł? 130 zł? 200 zł? Nad rozwiązaniem tej zagadki głowią się użytkownicy X (dawnego Twittera). Historyjka o złodzieju pojawiła się na platformie kilka miesięcy temu i od tego czasu została wyświetlona ponad 50 mln razy. Podobno jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź, ale co ja tam wiem – jestem redaktorką serwisu parentingowego, a nie matematyczką.
Internauci głowią się nad poprawnym rozwiązaniem tej zagadki. fot. mamaDu.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

50 mln wyświetleń, ponad 30 tys. komentarzy. Wśród nich najczęściej powtarzają się odpowiedzi: 30 + wartość zakupów, 100, 130, 170 i 200. Celowo nie podaję tu waluty, bo w oryginalnym poście w języku angielskim mowa o dolarach, a ja w powyższej grafice podałam złotówki.


W jaki sposób internauci doliczyli się tych kwot?

Rozwiązanie zagadki: ile pieniędzy stracił sklep?

Przy poszukiwaniu prawidłowej odpowiedzi zajrzałam na kanał na YouTubie mojego ulubionego internetowego matematyka (eksperta od viralowych zagadek, takich jak ile to jest 6²÷2(3)+4 albo zagadki z trójkątami). Okazuje się, że zagadka z kradzieżą w tle krąży w sieci już od kilku ładnych lat.

W filmie z 2017 roku Presh Talwalkar wyjaśnia, że aby rozwiązać tę zagadkę, należy podzielić historię na dwie części. W pierwszej z nich sklep traci 100 dolarów (czy też złotych, jak w podanym przeze mnie przykładzie), bo właśnie tyle kradnie złodziej ze sklepowej kasy.

W drugiej części historii mężczyzna robi zakupy za 70 dolarów (lub złotych), płaci 100-dolarowym banknotem. Otrzymuje 30 reszty. Sklep nic nie traci na tej transakcji.

Prawidłowym rozwiązaniem tej zagadki, jak mówi Talwalkar, jest połączenie tych dwóch części w całość. Skoro sklep stracił 100 dolarów w wyniku kradzieży, a przy transakcji nic nie stracił (ale też nie zyskał), poprawna odpowiedź to 100.

Zdaniem matematyka wiele osób popełnia błąd w obliczeniach, bo zapomina, że skradzione 100 dolarów (lub złotych) wraca do sklepowej kasy.

Trafia do was wyjaśnienie Talwalkara? Jeśli nie zgadzacie się z jego odpowiedzią, dajcie znać! A dla chętnych zostawiam film, w którym matematyk tłumaczy krok po kroku, jak uzyskać prawidłową odpowiedź. Robi to o wiele bardziej szczegółowo niż ja – wspominałam chyba, że nie jestem matematyczką? ;)

Czytaj także: https://mamadu.pl/182696,nad-zadaniem-z-trojkami-glowia-sie-dzieci-i-dorosli-znasz-odpowiedz