Mgła mózgowa coraz częściej dotyka dzieci. Powód nie jest tak oczywisty
Termin "mgła mózgowa" to potoczne określenie stanu, w którym dana osoba doświadcza uczucia umysłowego zamroczenia. Ma trudności z koncentracją, a nawet problemy z ostrością widzenia czy pamięcią krótkoterminową. Objawy te mogą sprawiać wrażenie, jakby nasze myśli były otumanione, mgliste lub rozproszone.
Brain fog, czyli uczucie otępienia
Termin ten jest często używany przez ludzi, którzy próbują jakoś opisać stan swojego umysłu. Nie jest to jednak oficjalna diagnoza medyczna. Faktem jest natomiast, że niektóre objawy mgły mózgowej bywają niepokojące. Wśród nich są m.in. trudności z koncentracją, zapominanie o różnych rzeczach i poczucie umysłowego zmęczenia. Co więcej, do tej pory uważano, że mgła mózgowa dotyka raczej osoby dorosłe, które borykają się z problemami zdrowotnymi lub są przepracowane. Okazuje się jednak, że ze zjawiskiem brain fog mają do czynienia również najmłodsi.
Niemożność skupienia uwagi, trudności z pamięcią i chroniczne zmęczenie dotyka coraz więcej dzieci i nastolatków. W szkole mają oni problemy z rozwiązywaniem zadań, rozumieniem treści czy wykonywaniem poleceń nauczyciela. Skąd się bierze mgła mózgowa u dzieci? Tego typu objawy najczęściej zdarza się wtedy, gdy dziecko jest niewyspane. Jeżeli chodzi spać bardzo późno, rano jest zmęczone, niedotlenione i rozdrażnione. Warto więc zadbać o to, by dzieci przesypiały co najmniej osiem, a najlepiej dziesięć godzin.
Dzieci chorują z niewyspania
Brak snu może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Dzieci mogą mieć kłopot nie tylko z koncentracją i pamięcią, ale także z poruszaniem się. Z badań wynika, że osoby niedosypiające są bardziej podatne na wypadki, ponieważ ich reakcje są spowolnione, a uwaga jest rozproszona. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy zmęczone dzieci chodzą same do szkoły. Co więcej, mgła umysłowa spowodowana niedoborem snu może osłabić system odpornościowy. Stąd m.in. częste infekcje.
Na mgłę umysłową narażone są też dzieci, które siedzą zbyt długo przed ekranem smartfona. Wówczas pojawiają się u nich problemy z emocjami, jak też zwiększony poziom stresu czy lęku. Przed snem dzieci powinny więc unikać patrzenia w telefon. Niebieskie światło zaburza sen, a to z kolei wpływa źle na przemianę materii. Jeśli więc dziecko doświadcza chronicznej mgły mózgowej, warto skonsultować się z lekarzem. Zbada on możliwe przyczyny i być może wdroży odpowiednie leczenie.
Źródło: Shared Health
Czytaj także: https://mamadu.pl/121641,5-sytuacji-wyzwalajacych-zlosc-u-dziecka-lepiej-wiedziec-i-zapobiegac