Rodzicu, masz tydzień, by realnie wpłynąć na życie dziecka. MEN prosi o kontakt
Do 19 lutego można przesyłać do Ministerstwa Edukacji Narodowej opinie i uwagi dotyczące zmian w podstawie programowej. Może to zrobić każdy uczeń, jego rodzic czy nauczyciel. "Zachęcamy ekspertów, nauczycieli, rodziców, uczniów do przesyłania własnych opinii, spostrzeżeń oraz sugestii do propozycji ograniczenia wymagań w podstawie programowej" – czytamy na stronie ministerstwa. Opinie można przesłać za pomocą specjalnego formularza kontaktowego.
Odchudzanie podstawy programowej
O tym, że polscy uczniowie mają za dużo nauki, a nauczyciele nie są w stanie zrealizować całego materiału podczas godzin lekcyjnych, mówi się już od dawna. Wprowadzenie zmian w podstawie programowej i uszczuplenie obowiązkowego zakresu treści to flagowe obietnice wyborcze rządzącej koalicji. Odchudzenie podstawy ma umożliwić spokojniejszą i bardziej efektywną naukę i pracę w polskich szkołach.
Z informacji MEN wynika, że zmiany mają objąć następujące typy szkół i przedmioty:
- szkoła podstawowa (klasa IV–VIII) – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
- liceum ogólnokształcące, technikum – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki;
- branżowa szkoła I stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
- branżowa szkoła II stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny kaszubski, matematyka, informatyka.
Kiedy zmieni się podstawa programowa?
Nadesłane uwagi po analizie staną się podstawą projektów rozporządzeń. W kwietniu mają trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, tak by w czerwcu były gotowe do podpisania przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką.
Wypracowane rozwiązania będą obowiązywać od września 2024 roku, a od roku szkolnego 2026/2027 w szkołach podstawowych będzie obowiązywać całościowa, nowa podstawa programowa. W szkołach średnich nowa podstawa programowa w ostatecznej formie ma zostać wprowadzona dwa lata później – we wrześniu 2028 roku.
źródło: gov.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/178075,sprzatanie-po-czarnku-jakie-zmiany-czekaja-polska-szkole