Pierwsze takie dziecko w Europie. Dwie kobiety w tej samej ciąży, chłopczyk już na świecie
Chłopczyk o imieniu Derek w chwili narodzin ważył 3,3 kg. Urodził się 30 października w szpitalu Juaneda Miramar na Majorce. Jest synem dwóch matek: Azahary (27 l.) i Estefanii (30 l.), które zdecydowały się na zapłodnienie metodą INVOCell, by dzielić przeżycie ciąży. To drugie dziecko na świecie i pierwsze w Europie, które urodziło się dzięki tej technice wspomaganego rozrodu.
Diario de Mallorca Felipe Gallego, biolog i dyrektor laboratorium Juaneda Fertility Center, w którym doszło do zapłodnienia kobiet metodą INVOcell, podkreśla, że technika ta nie tylko pozwala partnerkom na wspólne przeżywanie macierzyństwa, ale również na "zajście w ciążę w bardziej naturalny sposób, bez potrzeby uciekania się do laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, gdyż pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety".
Na czym polega metoda INVOcell?
Od pacjentki pobierane są oocyty, które następnie łączone są z nasieniem dawcy. Zapłodnione oocyty umieszczane są w kapsułce INVOcell (działającej jak miniinkubator), którą umieszcza się w pochwie pacjentki. – (INVOcell) składa się z części kapsułki umieszczanej pod szyjką macicy i elementu zapobiegającego przesuwaniu się lub wypadnięciu urządzenia – wyjaśnia Gallego.
Po czterech dniach, gdy powstaje zarodek, para udaje się do kliniki, gdzie lekarz pobiera INVOcell i wraz z już uformowanym zarodkiem w fazie blastocysty, umieszcza miniinkubator w ciele drugiej kobiety, która pozostaje w ciąży aż do porodu. – W ten sposób obie kobiety dzielą noszenie embriona w swoich macicach – tłumaczy Gallego i dodaje, że metoda INVOcell jest tańsza od in vitro o 40 proc.
INVOcell nie jest jeszcze powszechnie dostępne w Europie, ale otrzymało już autoryzację amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz europejski certyfikat CE.
źródła: elespanol.com, ultimahora.es, PAP
Czytaj także: https://mamadu.pl/143595,naprotechnologia-a-in-vitro-ministerstwo-zdrowia-nie-kontroluje-efektow