Ta komunijna ozdoba jest niezwykle niebezpieczna. Impreza może zakończyć się na SOR-ze

Dominika Bielas
18 maja 2023, 15:11 • 1 minuta czytania
Mamusie wiedzą, że detale robią wielką różnicę, nie inaczej jest w dniu pierwszej komunii. Skoro okazja jest wyjątkowa to i wystrój imprezy powinien być szczególny. Ponieważ maj to czas, w którym kwitną konwalie, to właśnie one często stają się motywem przewodnim uroczystości. Jednak wielu rodziców nawet nie ma pojęcia, że ten niewinny kwiatuszek jest mocno trujący.
Dziewczynki idące do pierwszej komunii uwielbiają małe bukieciki z żywych kwiatów. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Konwalie idealnie pasują do uroczystości, jaką jest pierwsza komunia. Ich piękne, białe kwiaty od wieków są uznawane za symbol niewinności, dlatego bardzo modne jest użycie konwalii jako motywu przewodniego dekoracji majowych imprez. Często konwalie widnieją na zaproszeniach, można nimi także ozdobić stół, czy ułożyć ładny bukiecik dla dziewczynki. Warto jednak wiedzieć, że te delikatne kwiatuszki, mogą również stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.


Co roku w sezonie letnim do szpitali trafiają dzieci z zatruciem spowodowanym przez popularne rośliny, w tym także te wywołane spożyciem konwalii.

Czy konwalia jest trująca?

Majowa konwalia, choć niezwykle piękna i niewinnie wyglądająca, jest rośliną o wysokim stopniu toksyczności. Warto wiedzieć, że mowa tu o wszystkich jej elementach – liściach, kwiatach, łodygach i owocach. Trująca jest także woda, w której stały kwiaty. Szczególnie należy uważać na malutkie dzieci, którym małe kwiatuszki mogą się wydać bardzo interesujące. W komunijnym zamieszaniu nietrudno również o to, by zostawić na stole szklankę po konwaliach. Dziecko możne ją łatwo pomylić z napojem. Ze względu na nieprzyjemny smak rośliny, ilość szkodliwej substancji, jaka dostaje się do organizmu, zazwyczaj jest niewielka. Trzeba jednak pamiętać, że kilka jagód konwalii może doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet do śmierci dziecka.

Objawy zatrucia konwalią

Glikozydy konwalii majowej mają wpływ na pracę serca, dlatego głównie na takie objawy rodzice powinni zwrócić uwagę. Poza tym występują w roślinie saponiny, flawonoidy, różne fenolokwasy i inne toksyczne substancje. Objawy zatrucia konwalią:

Po stwierdzeniu spożycia części roślinnych konwalii należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku bardzo silnego zatrucia i braku pomocy medycznej może dojść nawet do zatrzymania akcji serca i śmierci.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/153671,trujace-rosliny-ktore-warto-usunac-z-ogrodu-one-moga-zabic-dziecko