Zapowiadali najtrudniejszą maturę. Znamy tematy wypracowań, trudno nie być zdziwionym
- W tym roku licea i szkoły artystyczne pierwszy raz zdają maturę w nowej Formule 2023, w której wprowadzono sporo zmian: szczególnie w pisemnym egzaminie z polskiego.
- Po zakończeniu egzaminu znamy już tematy wypracowań – oba dotyczyły człowieka.
- W sieci można przeczytać mnóstwo opinii zadowolonych maturzystów, którzy przyznają, że tematy matury z polskiego były zaskakująco łatwe.
Tematy matury z polskiego 2023
W tym roku wszyscy byli szczególnie ciekawi, jakie Centralna Komisja Egzaminacyjna wymyśliła tematy dla maturzystów. Forma wypracowania uległa zmianie, ale również zmienił się system jej oceniania i zakres lektur, którego znajomość obowiązywała. Na profilu na Twitterze Matura 2023, który zajmuje się co roku przygotowaniem uczniów do egzaminu, pojawiły się przecieki z sieci i przypuszczenia, co może się trafić na tegorocznym egzaminie. Pojawiło się zdjęcie arkusza matury w Formule 2023 z tematami wypracowań z polskiego 2023. Tematy wypracowania na maturze z polskiego 2023 brzmiały:
Wybierając jeden z tematów rozprawki, trzeba było napisać wypracowanie, odwołując się do:
- wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego lub dramatycznego
- innego utworu literackiego – może to być również poezja
- wybranych kontekstów.
W sekcji komentarzy możemy przeczytać opinie internautów, że w tym roku matura z polskiego była wyjątkowo łatwa, a tematy "przyjemne". Być może wynika to z faktu, że taka forma matury jest wprowadzona w szkołach pierwszy raz i pierwszy rocznik jest trochę "królikami doświadczalnymi" dla CKE.
W tym roku pierwszy raz matura w Formule 2023
W tym roku uczniowie liceów i szkół artystycznych pierwszy raz piszą maturę w nowej Formule 2023. Zmiany, jakie niosła ze sobą nowa forma, są znaczące: uczniowie muszą znowu zdawać maturę ustną. Dodatkowo zmienił się egzamin z języka polskiego, który maturzyści zdają dzisiaj, 4 maja. Wszystko dlatego, że matura z polskiego ma inny podział arkuszy i od uczniów wymagana jest znajomość większej liczby lektur. Z egzaminu z języka polskiego najuważniejsze jest wypracowanie, które dotychczas znane było jako tzw. rozprawka.