Już dziś noc Walpurgi. Wiedziałaś, że wiosną jest drugie Halloween?
- Noc Walpurgi przypada z 30 kwietnia na 1 maja. Jest symbolem odrodzenia po zimie, świętowania równonocy wiosennej.
- Noc Walpurgi to święto obchodzone od czasów dawnych Germanów. Do dziś najhuczniej obchodzi się je w krajach skandynawskich i Niemczech jako Walpurgisnacht.
- W wielu państwach noc Walpurgi jest uznawana za noc diabłów, czarownic i szatana, zwana jest też drugim Halloween.
Magiczna noc z nazwą od zakonnicy
Noc Walpurgi obchodzi się w noc z 30 kwietnia na 1 maja w wielu krajach Europy. Jej początki sięgają dawnych ludów Germanów. Noc umownej wiosennej równonocy była otwarciem sezonu ciepłego, kojarzyła się z nocą zmarłych, wywoływaniem duchów albo sabatami czarownic, którym przewodziła bogini śmierci Hel.
Magiczna noc nazwę wzięła od zakonnicy z Devonshire, świętej Walburgi (zwaną też Walpurgą), która żyła w VIII wieku. Historycy zauważają, że święta Walpurgia w chrześcijaństwie ceniona jest za walkę z czarami, chorobami szkodnikami, bo zakonnica odniosła sukces w nawracaniu ludności na chrześcijaństwo.
Europa świętuje noc Walpurgi
W niektórych częściach Europy nadal kultywuje się noc Walpurgi, podczas której ludzie rozpalają ogniska, aby odpędzić złe duchy i czarownice. W krajach skandynawskich w tę noc studenci często urządzają imprezy, ogniska i spotkania, które są okazją do rywalizacji między bractwami.
Najbardziej huczne obchody nocy Walpurgi odbywają się w Niemczech. Tam co roku w nocy z 30 kwietnia na 1 maja świętuje się Walpurgisnachtz ogromnymi miejskimi ogniskami, zabawą i lokalnymi atrakcjami.
W wielu państwach w całej Europie obchodzi się różne lokalne warianty tego święta, ale w większości krajów motywem głównym są przebieranki, zabawa i ognisko. W chrześcijaństwie obchodzi się również Wigilię św. Jana, czyli upamiętnienie narodzin św. Jana Chrzciciela.
Drugie Halloween
Najbardziej znanym obrzędem towarzyszącym nocy Walpurgi są duże ogniska, które palono w celu ochrony i oczyszczenia po zimowym czasie. Historycy sugerują, że noc Walpurgi jest powiązana ze starszymi świętami majowymi, które czczą początek wiosny.
Noc Walpurgi jest o tyle kontrowersyjna, że jest dniem ważnego święta dla kościoła szatana. Sataniści celebrują Wigilię Majową jako noc upamiętniającą wiosenną równonoc. Uważają, że ta noc między 30 kwietnia a 1 maja jest wyjątkowo silnie związana z czarami.
Wiele osób wierzy, że tej nocy mogą wydarzyć się cudowne uzdrowienia, dochodzi też do nie całkiem logicznych wydarzeń. Niemcy świętują wtedy tzw. drugie Halloween, które odbywa się równo 6 miesięcy przed jesiennym świętem. Tego dnia przebierają się w kostiumy czarownic, diabłów i rozpalają ogniska, by chronić się przed złymi mocami.
Źródło: web.archive.org, en.wikipedia.org, grimsbytelegraph.co.uk
Czytaj także: https://mamadu.pl/155597,Polacy-w-pandmii-udali-sie-do-wrozek-astrolog-wyjasnia-jak-to-dziala