Ból brzuszka? Zwróć uwagę na inne objawy u synka. Tu liczy się czas

Dominika Bielas
18 kwietnia 2023, 10:46 • 1 minuta czytania
Ból brzuszka u dziecka to zawsze spore zmartwienie. Maluch często nie potrafi dokładnie określić, co czuje, więc rodzicom niezwykle trudno zidentyfikować przyczynę dolegliwości. Jeśli to chłopiec narzeka na brzuszek, rodzice powinni wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Ta wiedza jest ogromnie ważna, gdyż nie ma zbyt wiele czasu na udzielenie pomocy.
Rodzice mają zaledwie kilka godzin na reakcję. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ból brzucha u małego dziecka

Sama pamiętam silny ból brzuszka u mojej 2-letniej córki. Poza tym, że boli brzuch i pupa, maluch nie potrafił powiedzieć nic więcej. Gorączkę i niechęć do korzystania z toalety przypisałam zapaleniu pęcherza. Byłam w błędzie. Ostatecznie po badaniu okazało się, że przyczyną była jelitówka. Bóle brzuszka u niemowląt i małych dzieci to niemałe wyzwanie dla rodziców. Dlatego trzeba być bardzo uważnym i za każdym razem dokładnie przyjrzeć się dziecku.


Ratowniczka medyczna, która prowadzi bloga "Tiny hearts education", zwróciła uwagę na jedną z przyczyn bólu brzuszka, o której powinni szczególnie pamiętać rodzice chłopców.

Objawy skrętu jądra

Nagły ból brzuszka u chłopca może oznaczać nie tylko problemy z układem pokarmowym czy moczowym, ale i z jądrami. Zazwyczaj dotyczy to nastolatków, ale warto wiedzieć, że do skrętu jądra może dojść nawet u niemowlaka.

By zobrazować problem, ratowniczka pokazała na Instagramie tę niebezpieczną sytuację na balonach wypełnionych płynem. Jądra "wiszą" w szypule naczyniowej. Niestety może dojść do jej skrętu, a to może ograniczyć dopływ krwi do jądra. W takiej sytuacji jądro zaczyna obumierać.

Oznaki skrętu jąder:

Jądro, w którym dochodzi do skrętu, umiejscawia się nieco wyżej w worku mosznowym (tzw. objaw Brunzela) i zwykle jest też bardziej spoiste i twarde. Może również wystąpić stan podgorączkowy.

Taka sytuacja jest nagłym przypadkiem wymagającym natychmiastowej ingerencji chirurga. Nieleczone zbyt długo jądro może ulec trwałemu uszkodzeniu w zaledwie kilka godzin, a wtedy konieczna może być jego amputacja. Dziecko powinno trafić na stół operacyjny tak szybko, jak to tylko możliwe.

Czytaj także: https://mamadu.pl/123513,bez-jaj-to-powazna-sprawa-jak-dbac-o-jadra-malego-dziecka