Bez jaj! To poważna sprawa - jak dbać o jądra małego dziecka

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/chłopiec-twarz-szczęśliwy-uśmiech-67853/]Greyerbaby [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / Greyerbaby / CC0 Public Domain
Większość młodych mam, które urodziły chłopaka skupiają się na odpowiedniej pielęgnacji penisa, zupełnie zapominając o mosznie. Jądra małego mężczyzny także należy kontrolować i przypominać o tym pediatrze na każdej wizycie w okresie niemowlęcym, jeśli ten je pomija. Do najczęstszych problemów z jądrami zaliczamy:

Niezstąpienie jąder
W okolicy trzynastego tygodnia ciąży u chłopców kształtują się jądra. Powinny one zstąpić z jamy brzusznej do moszny w przeciągu pierwszego roku życia dziecka, a jeśli tak się nie stało mamy do czynienia z wnętrostwem. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do niepłodności, ponieważ w jamie brzusznej panuje za wysoka temperatura do właściwej pracy jąder. Lekarz po badaniu może zadecydować o leczeniu hormonalnym lub chirurgicznym.

Wodniak jądra
Wodniak jest zbiornikiem płynu, otoczonym osłonkami. W badaniu wyczuwa się jajowaty, sprężynujący guzek, niebolesny w dotyku. Przez skórę moszny widać go jako sino-niebieską kulkę. Zazwyczaj wchłania się sam w ciągu kilku miesięcy, jeśli jednak stan utrzymuje się dłużej lekarz może zadecydować o jego chirurgicznym usunięciu.


Przepuklina pachwinowa
Powstaje, gdy fragment jelit przedostaje się przez szczelinę między moszną a jamą brzuszną. Objawia się obrzmiałą moszną z jednej strony – uwypuklenie pojawia się najczęściej podczas płaczu dziecka, ponieważ płacz zwiększa ucisk na brzuch i jelito jest wypychane do moszny. Jest to stan niepokojący i wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ grozi uwięźnięciem jelita. Przepuklinę pachwinową najczęściej leczy się chirurgicznie, jednak nie jest to zabieg wykonywany w trybie pilnym. Wyjątkiem jest uwięźnięcie jelita, któremu towarzyszy silny ból, obrzęk moszny, objawy niedrożności jelita, mdłości i wymioty.
Jądra wędrujące
Czyli takie, które czasem znajdują się w mosznie, a czasem cofają do kanału pachwinowego. Stanu tego nie należy mylić z niezstąpieniem jąder. Dzieje się tak na przykład pod wpływem działania zimna, ciepła lub dotyku wewnętrznej strony uda. Jądra powinny wrócić na swoje miejsce po kilku chwilach. Stan ten nie wymaga zabiegów chirurgicznych, jednak chłopcy, którym się to zdarza powinni być pod kontrolą urologa lub chirurga.

Ból jąder
Nagłego i silnego bólu jąder u chłopców w każdym wieku nie należy bagatelizować. Może on wynikać z tego, że naczynia krwionośne doprowadzające do nich krew uległy skręceniu. Taki stan może doprowadzić do niedokrwienia i wymaga interwencji w trybie pilnym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE