Nawet 5 lekcji tygodniowo mniej. Czarnek zdradza, co w zamian

Martyna Pstrąg-Jaworska
24 marca 2023, 11:05 • 1 minuta czytania
Uczniowie w szkołach są obciążeni przeładowaną podstawą programową. Minister edukacji w jednej z najnowszych rozmów przyznał, że MEiN pracuje nad odchudzeniem programów nauczania, dzięki czemu uczniowie za jakiś czas będą mieli nawet do 5 godzin tygodniowo mniej lekcji.
Minister Czarnek zapowiada odchudzanie programu nauczania w szkołach, szczególnie podstawowych. fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Uczniowie podstawówek mają za dużo nauki

Podstawa programowa, która obecnie obowiązuje w szkołach, jest przeciążona. Oznacza to, że uczniów obowiązuje naprawdę sporo materiału, który muszą przyswoić, a wielu elementom programu nauczania po prostu nie są w stanie podołać. Wraz ze zbyt dużym zakresem nauki idzie zbyt wiele godzin tygodniowo, które uczniowie muszą spędzać w szkole. Wczoraj (23.03.2023) minister edukacji Przemysław Czarnej był gościem Radiowej Jedynki, na której antenie powiedział o jednym z najnowszych projektów MEiN.

Szef resortu edukacji przyznał, że uczniowie spędzają w szkolnych ławkach zbyt dużo czasu i mają za dużo materiału do opanowania. Głosy o tym, szczególnie dotyczące materiału szkół podstawowych, pojawiają się już od dłuższego czasu. W związku z tym rozpoczęto prace nad pewnymi zmianami w tym zakresie.

Nawet do 5 godzin tygodniowo mniej w szkole

– Przystąpiliśmy energicznie do prac zmierzających do odchudzenia podstawy programowej w rozmaitych obszarach – mówił minister na antenie radia. I dodał: – Trzy, cztery, może pięć godzin tygodniowo po to, by było więcej czasu na wspólnotę, więcej czasu na kontakty między uczniami i mniejsze obciążenia dla uczniów.

Czarnek przyznał, że zmianami w programie zajmują się eksperci, "po to, by dojść do sytuacji, w której – w perspektywie jakiegoś czasu – zmniejszyć obciążenia dla uczniów o kilka godzin tygodniowo". Oznacza to, że zmiany będą obejmowały to, jakiego materiału będą uczyli się uczniowie i ile będą musieli umieć po każdym etapie edukacji (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia).

Szef MEiN zakłada, że ten czas wolny, który uzyskają uczniowie, można będzie wykorzystać na skorzystanie z innego programu, czyli "Poznaj Polskę". Jest to program wycieczek szkolnych do miejsc ważnych historycznie i kulturowo dla Polaków.

Źródło: jedynka.polskieradio.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/170651,program-nauczania-na-rok-szkolny-2023-2024-zmiany-zatwierdzone-przez-mein