Zauważyła coś niepokojącego na szyi dziecka. To znak, że natychmiast potrzebna jest pomoc
Pewna mała dziewczynka źle się poczuła, ale nie była to infekcja taka jak zwykle. Dziecko zaczęło szybko i głośno wciągać powietrze. Mama zobaczyła jednak coś jeszcze, co bardzo ją zaniepokoiło. Zauważyła, że przy obojczyku córki skóra dziwnie się zasysa.
Niepokojący objaw
Kobieta wiedziała, że to objaw zaburzeń oddechowych i natychmiast zabrała dziecko do szpitala. Jak sama przyznała, tę "czerwoną flagę" znała z internetu. "Wiedząc, czego szukać, na szczęście mogłam zauważyć objawy i zabrać córkę prosto do szpitala" – napisała. Dlatego też swoje nagranie przekazała ratownikom medycznym do udostępnienia na Instagramie, by inni rodzice także wiedzieli, na co zwrócić uwagę. Dzięki zdecydowanej reakcji mamy medycy mogli szybko zareagować na wirusa i niski poziom tlenu w organizmie dziewczynki.
Objawy niewydolności oddechowej
Dzieci często mają kaszel i przeziębiają się, ale trudności z oddychaniem powinny zawsze niepokoić rodziców. Mogą one być wywołane nie tylko wirusami, ale także bakteriami, astmą, alergiami, dymem papierosowym, czy przedmiotem, który blokuje drogi oddechowe. Dlatego zawsze niepokoić powinien oddech, który jest inny niż zwykle. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- głośny oddech, który brzmi jak chrząkanie, pianie lub szczekanie;
- nozdrza, które rozszerzają się podczas oddychania;
- zmianę nastroju – senność, problemy z dobudzeniem, rozdrażnienie;
- używanie mięśni pomocniczych do oddychania – unoszenie ramion podczas oddychania;
- kołysanie głową – odchylanie głowy, by nabrać powietrze;
- zmianę pozycji ciała – zmiana postawy, by ułatwić sobie oddychanie;
- widoczna zmiana wokół obojczyków i żeber – zapadanie się, zasysanie;
- bladą lub niebieskawą skórę;
- lepką skórę.
Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów, postaraj się zachować spokój i uspokoić dziecko. Upewnij się, że znajduje się w wygodnej pozycji, by złagodzić duszności. Jeśli po kilku minutach objawy nie ustąpią, natychmiast skontaktuj się z numerem 112.
Jeśli myślisz, że coś jest nie tak, zaufaj swojemu przeczuciu!
Czytaj także: https://mamadu.pl/169549,grypa-covid-19-czy-rsv-najwazniejsze-roznice-w-objawach