Obniżony nastrój i wyczerpanie to niejedyne objawy zespołu wypalonych nadnerczy. Tak go pokonasz

Marta Uler
16 marca 2023, 11:54 • 1 minuta czytania
Czy czujesz się ciągle zmęczona? Masz wrażenie, że brak ci sił? Nie masz apetytu, często boli cię głowa? Powodem może być zespół wypalonych nadnerczy. Na czym to polega i co można zrobić, by sobie pomóc – wyjaśniają eksperci.
Ciągłe zmęczenie i brak sił mogą wskazywać na zespół wypalonych nadnerczy. Fot. Liza Summer/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zespół wypalonych, wyczerpanych czy zmęczonych, nadnerczy zwany jest także zespołem przewlekłego zmęczenia. Dotyczy zwykle osób, które doświadczają chronicznego stresu. Objawia się przede wszystkim ciągłym zmęczeniem, osłabieniem, drażliwością, ale nie tylko. Osoby dotknięte omawianym zespołem mogą doświadczać także:


Zespół wypalonych nadnerczy może wpłynąć na wiele aspektów zdrowia fizycznego i psychicznego i mocno obniżyć jakość życia człowieka.

Objawy zespołu wypalonych nadnerczy są bardzo podobne do innych chorób, takich jak depresja lub jakieś zaburzenia hormonalne. Z tego powodu diagnoza jest często trudna i wymaga dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badań laboratoryjnych. Do podstawowych badań należy badanie poziomu kortyzolu we krwi oraz testy obciążenia dawką kortyzolu.

Czym są nadnercza?

Nadnercza to małe narządy znajdujące się w górnej części nerek. Wytwarzają one hormony, które regulują wiele procesów w organizmie, w tym ciśnienie krwi, poziom cukru, oraz reakcję na stres, m.in. kortyzol, adrenalinę. Gdy organizm doświadcza długotrwałego stresu, nadnercza zaczynają wydzielać większe ilości kortyzolu. Jednak gdy stres trwa długo, mogą przestać wydzielać go w wystarczającej ilości, a to prowadzi właśnie do zespołu wypalonych nadnerczy.

Czy to w ogóle istnieje?

Warto zauważyć, że zmęczenie nadnerczy nie jest terminem medycznym. "Wprawdzie zespół zmęczonych nadnerczy jest powszechnie opisywany na wielu portalach internetowych, a  nawet w  popularnych czasopismach i książkach, to jednak dotychczas nie został uznany za rzeczywistą jednostkę chorobową przez żadne światowe towarzystwo endokrynologiczne, nie ma bowiem dowodów naukowych na jego istnienie", pisze mgr Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny i sportowy, na portalu mp.pl.

Jak mówi ekspert fitness Penny Weston, dla dailymail.co.uk: – Wypalenie nadnerczy dzieli specjalistów. I dodaje: – Mimo że nie jest uznawane za samodzielny stan chorobowy, jest to termin często używany, gdy nadnercza mają trudności z normalną pracą pod wpływem stresu. A przede wszystkim, jest to bardzo realny problem dla osób, które odczuwają jego objawy. 

Zespół wypalonych nadnerczy – leczenie 

Leczenie zespołu wypalonych nadnerczy opiera się głównie na zmianie stylu życia w celu zmniejszenia poziomu stresu oraz zastosowaniu odpowiedniej diety, a często także suplementacji. Pacjentom zaleca się również wprowadzenie do swojego życia regularnej aktywności fizycznej oraz odpoczynku. 

Penny Weston tłumaczy, że aby nie dopuścić do rozwinięcia się omawianego zespołu, lub leczyć go, kiedy już się pojawił, trzeba w pierwszej kolejności zmienić złe nawyki żywieniowe. One często powodują gwałtowne wzrosty i spadki cukru we krwi, które sprawiają, że czujemy się poirytowani lub zmęczeni. A więc, przede wszystkim należy:

źródło: dailymil.co.uk, mp.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/138791,permanentne-zmeczenie-z-czego-wynika-psychologiczne-przyczyny-zmeczenia