Cierpisz na zespół niespokojnych nóg? Twój problem może być o wiele poważniejszy
- Zespół niespokojnych nóg, czyli RLS, objawia się parestezjami w obrębie kończyn dolnych: drętwieniem, mrowieniem, swędzeniem itp.
- RLS pojawia się często w nocy i zmusza do poruszania nogami, ponieważ dzięki temu dolegliwość na chwilę ustępuje. Oczywiście powoduje to zaburzenia snu.
- Przyczyny zespołu niespokojnych nóg są różne, może to być poważna choroba, jaką jest przewlekła niewydolność żylna.
Zespół niespokojnych nóg (nazywany też chorobą Willisa–Ekboma), czyli RLS (restless legs syndrome) to problem o podłożu neurologicznym, jedno z najczęstszych zaburzeń czuciowo-ruchowych. Objawia się parestezjami w obrębie stóp, czyli uczuciem drętwienia, mrowienia, szczypania, pieczenia, a nawet pulsowania. Te dokuczliwości "zmuszają" chorego do ciągłego poruszania kończynami, ponieważ to łagodzi nieprzyjemne doznania.
Parestezje często występują podczas jazdy samochodem lub kiedy po prostu dłuższy czas się nie ruszamy, np. wieczorem, gdy chcemy już odpocząć po całym dniu, lub nocą. Przymus poruszania nogami sprawia, że nie można zasnąć, bywa więc przyczyną poważnych kłopotów ze snem.
Co jest przyczyną RLS?
Specjaliści uważają, że zespół niespokojnych nóg może mieć charakter dziedziczny, ale zaburzenie to łączone jest też z:
- niewydolnością nerek
- cukrzycą
- niedoborami żelaza
- przyjmowaniem leków antydepresyjnych lub przeciwpsychotycznych
- chorobami nerek
- fibromialgią
- chorobą Parkinsona
- niedoczynnością tarczycy
- reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS)
Natomiast zdaniem Ashisha Pala, specjalisty ds. kardiologii i naczyń krwionośnych w Orange FL i Sebring na Florydzie, w aż 70 proc. przypadków RLS źródłem problemu może być przewlekła niewydolność żylna.
Czym jest przewlekła niewydolność żylna?
To poważna choroba, na którą cierpi aż połowa Polek i 15-30 procent Polaków. Jest ona wynikiem długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i związanego z tym wzrostem ciśnienia żylnego. Objawy, które daje najczęściej, to:
- obrzęki kostek nasilające się wieczorem
- bóle goleni
- skurcze mięśni
- żylaki
Najpoważniejszym zaś powikłaniem przewlekłej niewydolności żylnej jest zakrzepica żył głębokich, która może doprowadzić do nadciśnienia płucnego lub w ekstremalnym przypadku – do zatoru tętnicy płucnej i zgonu. Dlatego, jeśli cierpisz na RLS, a dodatkowo zauważyłaś, że wieczorami puchną ci nogi albo że masz żylaki na łydkach, nie bagatelizuj tego problemu.
Drętwieją ci nogi? Idź do lekarza
Kobiety, które całymi dniami opiekują się dziećmi, dużo stoją, chodzą i dźwigają, często skarżą się na obrzęki nóg, czy żylaki, ale winę tego stanu rzeczy upatrują właśnie w swoim trybie życia. Jednak zdrowe nogi, poza jakimiś wyjątkowymi sytuacjami, nie powinny puchnąć ani drętwieć, nawet kiedy są zmęczone. Jeśli więc masz ten problem – zgłoś go swojemu lekarzowi, by czegoś nie przegapić.
Czytaj także: https://mamadu.pl/156079,napar-z-nostrzyka-swietny-na-gardlo-krazenie-choroby-skory-i-zylaki