Mama wymienia wczesne objawy autyzmu. Sama diagnozę usłyszała dopiero po latach
- Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się najczęściej jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia.
- Z relacji rodziców wynika, że często dostrzegali oni pewne niepokojące zachowania nawet już w 1. roku życia dziecka.
- Objawy autyzmu łatwo także uznać za normalne zachowanie dziecka. Tiktokerka wymienia te zachowania, na które warto zwrócić uwagę.
Adela Wąsiewicz w mediach społecznościowych oswaja ten trudny temat, jakim jest spektrum autyzmu. Prowadzi kanał na TikToku @lotwkosmos, podcast "Lot w Kosmos" oraz kanał na YouTubie, gdzie pokazuje, jak wygląda życie z autyzmem na co dzień.
Kobieta przyznaje, że przed diagnozą czuła się "dziwakiem niepasującym do tego świata". "Nie rozumiałam, czemu nic mi w życiu nie wychodzi, a moje relacje to porażka. Nienawidziłam się" – napisała pod jednym z filmików.
Sama często przyznaje, że gdy była dzieckiem, świadomość na temat autyzmu była bardzo niska. Rodzice uważali ją za bardzo kreatywne, "wyjątkowe i inne" dziecko. Je zdaniem diagnoza dużo wyjaśnia i pozwala zrozumieć oraz zaakceptować samego siebie.
Wczesne objawy autyzmu
W jednym z filmików kobieta wymienia wczesne objawy autyzmu, które wystąpiły u niej w dzieciństwie:
- opóźniony rozwój mowy – zaczęła mówić dopiero w wieku lat 3, natomiast w wieku lat 4 już płynnie czytała;
- zwykłe zabawki jej nie interesowały – skupiała się na nietypowej zabawie, np. przelewaniu wody w butelce;
- "stimowanie", zwłaszcza w dużych emocjach – są to wszelkie powtarzalne ruchy, zachowania czy dźwięki, które mają na celu rozładowanie napięcia nerwowego lub wyrażenie silnych emocji;
- zawieszanie wzroku na jednym punkcie przez długie minuty i zamknięcie w swoim świecie;
- brak zainteresowania ludźmi i interakcją z nimi;
- problemy w szkole – rodzie często byli na "dywaniku" u dyrektora, a w 3. klasie po raz pierwszy zmieniła szkołę.
W innym z filmików wyjaśnia, że była tą "dziwną dziewczyną", "chłopczycą" ze słabymi ocenami, wyjątkowo introwertyczną. Miała problemy w odnalezieniu się w grupie. Konwenanse społeczne były wyzwaniem. O tym, jak się należy zachowywać, uczyła się z książek, filmów i seriali. Do dziś czasem nie rozumie, że czegoś nie wypada mówić. "Bolą" ją także niektóre dźwięki, światła i tkaniny. Aby się wyciszyć, słucha głośnej muzyki. Rutyna jest czymś, co daje jej poczucie bezpieczeństwa.
Diagnoza wiele wyjaśnia
Influencerka często zaznacza także, że u dziewczynek czy kobiet trudniej zdiagnozować autyzm niż u mężczyzn. Zarówno dziewczynki, jak i kobiety w spektrum mogą świetnie kamuflować objawy i sprytnie "wchodzą w rolę". Pod postami wiele osób przyznaje, że diagnozę usłyszało, podobnie jak ona, dopiero w dorosłym życiu.
Jeśli pewne zachowania twojego dziecka niepokoją cię, koniecznie wybierz się do specjalisty. Diagnoza autyzmu to trudne doświadczenie, jednak wiele osób mówi, że jest to również pewna ulga. Pomaga lepiej zrozumieć źródło wyzwań, z którymi trzeba się mierzyć.