Ta przedszkolna praktyka przed świętami jest straszna. Jak pomóc dziecku stawić temu czoła

Marta Uler
19 grudnia 2022, 14:45 • 1 minuta czytania
Gdy święta tuż-tuż, w przedszkolu panuje zamieszanie i wielka reorganizacja. Do wielu placówek przyjdzie tak mało dzieci, że trzeba będzie połączyć je razem. Takie mieszane grupy dla maluchów często to spory stres. Jak pomóc im zaaklimatyzować się w tych nietypowych warunkach? Oto kilka sposobów.
Dzieci nie lubią zmian. Wszelkie roszady w przedszkolu to dla nich stres. Fot. BBC Creative/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W święta każdy chciałby odpocząć – również przedszkolne nauczycielki. Personel bierze więc urlopy na czas między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, a ponieważ dzieci i tak zwykle w tym czasie jest bardzo mało, tych kilka pań, które zostanie, doskonale da sobie radę. Tego samego niestety nie można powiedzieć o dzieciach. Łączone grupy to dla wielu maluchów powód do stresu.


Łączone grupy – ułatwienie dla personelu, trudność dla dzieci 

Niedawno nauczycielka z grupy mojego synka wypytywała rodziców, które dziecko będzie chodziło do przedszkola między świętami. Na podstawie listy dzieci dyrekcja ma stworzyć dyżurne łączone grupy złożone ze wszystkich dzieci, które w tych dniach będą obecne. Dzięki temu też kilka nauczycielek będzie mogło wziąć urlop, by spędzić trochę czasu z własną rodziną. 

Jednak to, co jest wygodne dla dorosłych, niekoniecznie jest takim dla małych dzieci. Maluchy przywiązują się do "swoich" pań, kolegów i koleżanek, to naturalne. Gdy muszą spędzić cały dzień w obcym gronie, denerwują się. Dla wielu dzieci i ich rodziców ten świąteczny czas zmian w przedszkolu nie zapowiada się więc wcale kolorowo. 

Jak pomóc dziecku przetrwać świąteczne zmiany?

Jeśli przewidujesz, że twoje dziecko może mieć kłopot z dołączeniem do mieszanej grupy, spróbuj mu to ułatwić. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

Często działa po prostu... rozmowa

Dzieci nie lubią  – jak wiele osób! – być zaskakiwane. Może zdarzyć się tak, że jeśli poświęcisz dziecku trochę czasu i porozmawiasz z nim, ale tak naprawdę od serca, o nowej sytuacji, która go czeka, zniesie ją naprawdę dobrze. Wytłumacz maluchowi, co się będzie działo w przedszkolu w najbliższych dniach oraz – dlaczego

Powiedz, że będzie mało pań i mało dzieci. Że smutno byłoby siedzieć samemu w prawie pustej sali i że o wiele weselej jest, kiedy wszyscy są razem. Z łączonych grup mogą wynikać takie korzyści, jak poznanie nowych, fajnych kolegów, a także zabawa zupełnie innymi zabawkami. A co najważniejsze, dodaj, że ta zmiana będzie trwała tylko kilka dni, a po świętach wszystko wróci do normy. Dzieci są mądrzejsze, niż myślimy!

Czytaj także: https://mamadu.pl/132735,mamo-prosze-nie-zostawiaj-mnie-czyli-kryzys-adaptacyjny-przedszkolaka-jak-go-przetrwac-i-ile-trwa