Kaszle tak, że ledwo może złapać oddech? Sprawdź, jaki syrop podajesz dziecku!

Marta Uler
12 grudnia 2022, 11:51 • 1 minuta czytania
Kaszel bywa tak męczący, że utrudnia zasypianie. W takim wypadku dorośli mogą sięgnąć po syrop z kodeiną, który hamuje przez pewien czas odruch kaszlu i zyskać w ten sposób chwilę odpoczynku. Dzieciom jednak tej substancji się nie podaje. Jak w takim razie pomóc kaszlącemu maluchowi?
Gdy dziecko kaszle, trudno mu zasnąć. Podaj mu odpowiedni syrop. Fot. Artem Podrez/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zdarza się, że po chorobie zostaje nam w domowej apteczce sporo różnych lekarstw. W tym syropy na kaszel. I, kiedy przychodzi moment, że znów ktoś w rodzinie się rozchoruje, sięgamy do tych zapasów i samodzielnie ordynujemy sobie leki. Sobie – albo swoim dzieciom. Czasem nie czytamy wnikliwie ulotki, a to może być niebezpieczne. Jeśli pamiętasz, że dany syrop pomógł tobie, nie oznacza to jeszcze, że swobodnie możesz podać go swojemu dziecku. 

Choć wiele syropów na kaszel rzeczywiście nadaje się zarówno dla małych, jak i dla dużych, to są też takie, których małym dzieciom bezwzględnie podawać nie wolno. Chodzi tu chociażby o leki przeciwkaszlowe z kodeiną.

Co warto wiedzieć o kodeinie?

Kodeina to substancja przeciwbólowa i przeciwkaszlowa. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów, nazywany też metylomorfiną. Jest to pochodna morfiny. Naturalnie występuje w opium, czyli mlecznym soku niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Jej działanie polega na przemianie w organizmie w morfinę. Krążąc we krwi działa odurzająco, wywołuje apatię, zobojętnienie, łagodzi uczucie bólu, a w większych dawkach całkowicie je znosi. Działa również przeciwbiegunkowo. 

Kodeina działa narkotycznie - uzależnia psychicznie i fizycznie. U dzieci poniżej 12. roku życia metabolizm kodeiny, czyli ta przemiana w morfinę, jest nieprzewidywalny, często zbyt szybki. Może spowodować trudności w oddychaniu, co u dziecka z astmą może doprowadzić nawet do śmierci. 

Jaki syrop przeciwkaszlowy dla dziecka?

Jeśli więc twoje dziecko jest przeziębione, ma silny kaszel i bardzo chcesz mu pomóc, nie działaj bez zastanowienia. W aptekach dostępnych jest sporo preparatów, które dzieci mogą bezpiecznie przyjmować. Dozwolone substancje w syropach dla dzieci to m.in.:

Inne syropy na kaszel dla dzieci

Należy zdać sobie sprawę z tego, że kaszel jest generalnie pozytywnym objawem. To odruch obronny organizmu, dzięki któremu drogi oddechowe mogą oczyszczać się na bieżąco z powstającej w wyniku infekcji wydzieliny. Nie należy więc hamować kaszlu za wszelką cenę. Syropy przeciwkaszlowe podawajmy dziecku tylko w wyjątkowych okolicznościach – na przykład przed snem, by noc nie stała się dla niego męczarnią. Natomiast w ciągu dnia lepiej sprawdzą się syropy wykrztuśne, nawilżające i powlekające drogi oddechowe. Syrop wykrztuśny upłynnia wydzielinę i ułatwia pozbycie się jej. Może to być, przykładowo, syrop zawierający:

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/157659,domowe-sposoby-na-kaszel-suchy-mokry-alergiczny-domowe-syropy-na-kaszel