Co z tym napletkiem dziecka? Odciągać czy nie – wyjaśnia pediatra

- Napletek jest fizjologicznie przyrośnięty do żołędzi nawet do 6. roku życia dziecka.
- Podczas kąpieli nie należy odciągać napletka na siłę.
- Żołądź myjemy dopiero wówczas, gdy napletek już jest odklejony.
Kąpiel to dla wielu dzieci wielka frajda. Jednak kiedy one w wannie świetnie się bawią, my wiemy, że tu chodzi o coś innego. Trzeba przecież dziecko porządnie umyć. Rączki, nóżki, paszki, a nawet buzia, to nic takiego. Trochę się ochlapie i będzie ok! Jednak kiedy przychodzi do higieny intymnej, zaczynają się schody. Mamy miewają z tym nie lada problem, bo o ile mycie kobiecych części intymnych mają opanowane, to jak robić to prawidłowo u chłopców, nie jest już dla matek tak oczywiste.
Jak dbać o napletek?
Rzecz rozchodzi się o napletek. U dziecka jest on fizjologicznie przyrośnięty mniej więcej do 3. roku życia. Do tego czasu nie należy go odciągać, bo możemy tylko doprowadzić do pęknięcia delikatnej skóry, powstania ranek i blizn, a to z kolei w przyszłości może spowodować trudności w odciągania napletka, a nawet do stulejki. Co jeszcze powinnyśmy wiedzieć o dziecięcym napletku, tłumaczy pediatra z TikToka (@mama_pediatra):
- Małe dzieci zwykle mają, tak zwaną, fizjologiczną stulejkę, która ustępuje nawet do 5-6. roku życia, ale u niektórych chłopców ma to miejsce już w 2. roku życia.
- Ustąpieniu tej stulejki sprzyja właśnie prawidłowa higiena.
- Napletek odciągamy tylko do pierwszego oporu – i myjemy. Odciąganie na siłę może spowodować mikrourazy, które mogą nasilić problemy ze stulejką.
- Jeśli obserwujesz jakąś nieprawidłowość w budowie czy zaciśnięciu napletka, skonsultuj to z pediatrą.
- Ale jeśli dziecko nie ma żadnych kłopotów z nawracającymi infekcjami układu moczowego, ani problemów z oddawaniem moczu, prawdopodobnie problem sam wkrótce się rozwiąże.
A gdy już napletek się odklei
Dopóki napletek jest przyrośnięty do żołędzi, penis dziecka nie wymaga żadnego specjalnego traktowania podczas kąpieli. Myjemy go tak samo, jak całe ciało. Kiedy jednak jest już odklejony, trzeba także myć żołądź, bowiem pod skórką napletka zbiera się tak zwana mastka, na którą składa się złuszczona skóra żołędzi i napletka, a także zanieczyszczenia. Należy ją regularnie usuwać, aby nie dopuścić do infekcji.
Czytaj także: https://mamadu.pl/138569,stulejka-co-to-jest-jak-zapobiegac-jak-leczyc