Przez jeden błąd możesz źle mierzyć temperaturę dziecka. Ważne jest miejsce pomiaru

Martyna Pstrąg-Jaworska
09 listopada 2022, 15:34 • 1 minuta czytania
Mierzenie temperatury u dziecka wydaje się prostą rzeczą, ale niewiele osób wie, że wynik może się różnić zależnie od miejsca pomiaru. Rodzice często popełniają błąd, mierząc temperaturę urządzeniem bezdotykowym, które nie zawsze daje miarodajny wynik. Pediatrzy zalecają, by dzieciom gorączkę mierzyć termometrem elektronicznym i najlepiej pod pachą, w ustach lub odbycie.
Mierzenie wysokości gorączki u dziecka jest zależne od miejsca pomiaru. fot. Tima Miroshnichenko
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mierzenie gorączki – najlepiej termometrem elektronicznym

W okresie jesienno-zimowym wszyscy łapiemy infekcje. U każdego człowieka jedną z naturalnych reakcji obronnych organizmu przed drobnoustrojami jest gorączka. Szczególnie u niemowląt i małych dzieci może to być pierwszy objawy wielu chorób, nie tylko grypy, która króluje w przychodniach. Rodzice, gdy sięgają po termometr, by sprawdzić, czy maluch nie ma gorączki, często jednak popełniają błąd, który prowadzi do złego pomiaru i odczytu temperatury.

Kluczowe jest przede wszystkim to, gdzie mierzymy temperaturę ciała dziecka i jakiego termometru używamy. Zależnie od miejsca, pomiar może się różnić nawet o 1,5 stopnia Celsjusza – co w przypadku gorączki u dzieci ma ogromne znaczenie. W przypadku małych dzieci lekarze sugerują, że najlepszy do pomiaru temperatury będzie tradycyjny termometr elektroniczny (termometry rtęciowe wycofano z użycia). Wynik z bezdotykowego termometru może dawać nieprawidłowy odczyt.

Gdzie mierzyć temperaturę dziecku?

Prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Taki pomiar z termometru przyjmuje się, że jest prawidłowy, jeśli mierzymy ją pod pachą za pomocą termometru elektronicznego w godzinach porannych (po południu i wieczorem temperatura ciała może być nieco wyższa).

Pomiaru temperatury można też dokonać w ustach lub odbycie dziecka. Pomiar w ustach jest jeszcze dokładniejszy niż pod pachą – zawsze wyższy o 3 kreski (czyli 36,9 stopni). Równie dokładny jest pomiar w odbycie: u małych dzieci w tym miejscu wynik pomiaru temperatury jest wyższy o 0,5 stopnia, czyli powinien wynosić 37,1 stopnia.

Kiedy gorączka u dziecka?

O gorączce u dziecka zaczynamy mówić, gdy temperatura jego ciała wynosi 38 stopni. Przy niższej temperaturze np. 37,5 mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym:

Zależnie od tego, gdzie mierzymy temperaturę, wartości nieco mogą się wahać tak, jak wyjaśniliśmy w poprzednim akapicie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/166516,7-najczestszych-bledow-popelnianych-przy-goraczkujacym-dziecku