Przez jeden błąd możesz źle mierzyć temperaturę dziecka. Ważne jest miejsce pomiaru
- Gorączka to podwyższona temperatura ciała, która jest reakcją obronną organizmu, najczęściej na zakażenie wirusowe lub bakteryjne.
- U małych dzieci wysoka temperatura ciała jest jednym z pierwszych objawów choroby - zależnie jednak od miejsca pomiaru, jej wartości mogą się różnić.
- Pediatrzy zalecają, żeby małym dzieciom temperaturę mierzyć termometrem elektronicznym pod pachą, w ustach lub odbycie.
Mierzenie gorączki – najlepiej termometrem elektronicznym
W okresie jesienno-zimowym wszyscy łapiemy infekcje. U każdego człowieka jedną z naturalnych reakcji obronnych organizmu przed drobnoustrojami jest gorączka. Szczególnie u niemowląt i małych dzieci może to być pierwszy objawy wielu chorób, nie tylko grypy, która króluje w przychodniach. Rodzice, gdy sięgają po termometr, by sprawdzić, czy maluch nie ma gorączki, często jednak popełniają błąd, który prowadzi do złego pomiaru i odczytu temperatury.
Kluczowe jest przede wszystkim to, gdzie mierzymy temperaturę ciała dziecka i jakiego termometru używamy. Zależnie od miejsca, pomiar może się różnić nawet o 1,5 stopnia Celsjusza – co w przypadku gorączki u dzieci ma ogromne znaczenie. W przypadku małych dzieci lekarze sugerują, że najlepszy do pomiaru temperatury będzie tradycyjny termometr elektroniczny (termometry rtęciowe wycofano z użycia). Wynik z bezdotykowego termometru może dawać nieprawidłowy odczyt.
Gdzie mierzyć temperaturę dziecku?
Prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Taki pomiar z termometru przyjmuje się, że jest prawidłowy, jeśli mierzymy ją pod pachą za pomocą termometru elektronicznego w godzinach porannych (po południu i wieczorem temperatura ciała może być nieco wyższa).
Pomiaru temperatury można też dokonać w ustach lub odbycie dziecka. Pomiar w ustach jest jeszcze dokładniejszy niż pod pachą – zawsze wyższy o 3 kreski (czyli 36,9 stopni). Równie dokładny jest pomiar w odbycie: u małych dzieci w tym miejscu wynik pomiaru temperatury jest wyższy o 0,5 stopnia, czyli powinien wynosić 37,1 stopnia.
Kiedy gorączka u dziecka?
O gorączce u dziecka zaczynamy mówić, gdy temperatura jego ciała wynosi 38 stopni. Przy niższej temperaturze np. 37,5 mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym:
- 37,2- 38,0 – stan podgorączkowy
- 38 – 38,5 – umiarkowana gorączka
- powyżej 38,5 – wysoka gorączka
- powyżej 40 – stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej.
Zależnie od tego, gdzie mierzymy temperaturę, wartości nieco mogą się wahać tak, jak wyjaśniliśmy w poprzednim akapicie.
Czytaj także: https://mamadu.pl/166516,7-najczestszych-bledow-popelnianych-przy-goraczkujacym-dziecku