10 umiejętności życiowych, które dziecko powinno opanować przed 10 rokiem życia

Iza Orlicz
28 września 2022, 13:06 • 1 minuta czytania
Naszym zadaniem jako rodziców jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, odpowiadanie na jego potrzeby, dbanie o jego rozwój. Przede wszystkim jednak musimy przygotować nasze dziecko do dorosłego życia, czyli nauczyć umiejętności, dzięki którym w przyszłości sobie poradzi. Oto 10 z nich, które dziecko powinno opanować do 10 roku życia.
Te umiejętności dziecko powinno opanować do 10 roku życia unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci umiejętności, które przydadzą im się w dorosłym życiu. I nie czekajmy z tym na ostatnią chwilę, tłumacząc sobie, że jeszcze są za małe lub mają czas, by pewne rzeczy opanować.

10 umiejętności, które powinno nauczyć się dziecko, zanim skończy 10 lat

Krok po kroku uczmy ich samowystarczalności, pozwalajmy na samodzielność i niezależność. Oto lista 10 życiowych umiejętności, których dzieci powinny się nauczyć przed ukończeniem 10 lat.

1. Umiejętność sprzątania. Nie chodzi tylko o zbieranie zabawek po sobie, ale podstawowe obowiązki domowe. Powinniśmy wdrażać w nie dzieci od najmłodszych lat. Zebrać brudne naczynia ze stołu może już 3-4-latek, włożyć je do zmywarki może 5-6-latek, a obsłużyć samodzielnie zmywarkę możemy śmiało nauczyć 9-latka.

To samo dotyczy prania w pralce (np. małe dziecko może na początek sortować ubrania) czy korzystania z odkurzacza (np. maluch może na początek ścierać kurze).

2. Umiejętność orientacji w mieście. Uczmy już małe dzieci, jak się nazywają i gdzie mieszkają. W sytuacjach awaryjnych, np. zgubienia się w sklepie, dziecku musi umieć podać swoje podstawowe dane.

Ze starszymi dziećmi omów drogę do domu: oczywiście jest łatwiej, gdy mieszkacie na wsi czy w małym mieście, ale również, gdyby dziecko miało przejechać 1-2 przystanki autobusem czy tramwajem, pokaż mu, jak powinno się w takiej sytuacji zachować. Poinstruuj je, kogo może poprosić w takiej sytuacji o pomoc, naucz je (lub zapisz mu) swój numer telefonu.

3. Umiejętność dokonywania zdrowych wyborów. To my przekazujemy naszym dzieciom nasz styl życia. Naucz je dokonywania zdrowych wyborów – powinny mieć swoją bazę ulubionych warzyw i owoców, które chętnie jedzą na co dzień, przypominaj im też o aktywności fizycznej. Te zaszczepione w dzieciństwie zdrowe nawyki zostaną z nimi w dorosłym życiu.

4. Umiejętność korzystania z urządzeń w domu. Małe dzieci są ciekawskie, dlatego wykorzystaj tę ich cechę, by pokazać im, jak co działa i do czego służy. Niech nauczą się korzystać z młotka czy śrubokrętu, włączać suszarkę, wstawiać wodę w czajniku. Wydaje się, że to są banalne czynności, ale jeśli nie pokażemy dzieciom, jak działają poszczególne urządzenia, nie nauczą się ich obsługi.

5. Umiejętność gotowania. 10-latek powinien umieć przygotować prosty posiłek. Może to być np. zrobienie sobie kanapki, podgrzanie zupy lub naleśników. Ucz zasad bezpieczeństwa, nie zostawiaj dziecka bez nadzoru, ale zarazem nie mów, że jest za małe, by przerzucić makaron z sosem na patelnię i go odgrzać.

6. Umiejętność zarządzania pieniędzmi. Nie czekaj, aż twoje dziecko pójdzie na studia, by nauczyło się dbać o swój budżet. Dziecku, które chodzi do szkoły, możesz zacząć dawać kieszonkowe i uczyć go zarządzania pieniędzmi. To ważna umiejętność, której tak naprawdę dzieci powinny uczyć się też w szkole.

7. Dobre maniery. 4-5-latkowi można jeszcze wybaczyć, że nie umie powiedzieć "proszę”, "dziękuję”, "przepraszam”, ale w przypadku 10-latka wygląda to już jak zaniedbanie ze strony rodziców.

Uczmy dzieci podstawowych manier – mówienia "dzień dobry”, gdy widzą znajomą sąsiadkę czy ustępowania miejsca starszym osobom w autobusie.

8. Umiejętność okazywania wdzięczności. Chcemy dla naszych dzieci wszystkiego, co najlepsze, ale istnieje cienka granica między dawaniem a rozpieszczaniem dziecka. Dlatego tak ważne jest, by uczyć dziecko wdzięczności za to, co ma i doceniania tego, co mu oferujemy.

9. Umiejętność wyrażania siebie. To ważny aspekt, zwłaszcza kiedy dziecko zaczyna chodzić do szkoły i może zacząć stykać się z presją rówieśniczą. Ucz dziecko umiejętności wyrażania własnego zdania i bronienia swojej opinii. To trudne, ale niezwykle istotne, by dziecko żyło w zgodzie ze sobą.

10. Umiejętność podejmowania decyzji. To jedna z kluczowych umiejętności, która ułatwia wiele spraw w dorosłym życiu. Zacznij naukę od podstawowych decyzji, takich jak wybór pomiędzy ulubionymi zabawami (np. gra w piłkę albo wyścig samochodami), wybór ubrań do przedszkola/szkoły, wybór dania na obiad.

Kiedy dziecko pójdzie do szkoły, możesz porozmawiać z nim o konsekwencjach podejmowania dobrych i złych decyzji. Umiejętność podejmowania decyzji to też nauka samodzielności.

Czytaj także: https://mamadu.pl/155398,5-sposobow-jak-nauczyc-dziecko-samodzielnosci