"Za moich czasów..." to dopiero początek. 7 rzeczy, których nigdy nie powinnaś mówić nastolatkowi
- Wielu rodziców przyznaje, że codzienne życie z nastolatkiem nie jest proste.
- Twoje dziecko może mieć zmienne nastroje, być wybuchowe, zamknięte w sobie - dla niego to też trudny czas, dlatego potrzebuje zrozumienia.
- Oto 7 rzeczy, których nie powinniśmy mówić nastolatkom.
Bycie rodzicem nastolatka nie jest proste, ale czasem warto uzmysłowić sobie, że bycie nastolatkiem też nie jest łatwe. Zmienne nastroje, wybuchowość, odkrywanie siebie, niezrozumienie ze strony dorosłych sprawiają, że dla twojego dziecka to również trudny czas.
7 rzeczy, których nie powinniśmy mówić nastolatkowi
Dlatego są pewne rzeczy, których nie powinnaś mówić swojemu nastolatkowi, by nie odczuwał jeszcze większego niepokoju, presji, rozdrażnienia. Oto 7 rzeczy, których twój nastolatek nie powinien usłyszeć z twoich ust.
1. "Jak mogłeś zrobić coś takiego!". Niektóre rzeczy, które robią nastolatki, mogą wydawać nam się głupie lub nieodpowiedzialne. Zanim jednak zaczniesz krzyczeć na dziecko, weź głęboki oddech i racjonalnie oceń sytuację.
Przypomnij sobie, jak sama postępowałaś w tym wieku i co ciebie zachęcało do zmiany zachowania. Zawsze, zanim ocenisz nastolatka, wysłuchaj jego wersji wydarzeń i miej w sobie empatię.
2. "Gdybym miała twoje możliwości...". Zwykle chcemy dać naszym dzieciom więcej, niż sami dostaliśmy. Nastolatki są tego świadome, wiedzą, czego oczekują od nich rodzice i starają się jak najlepiej spełnić te aspiracje.
Jeśli jednak twoje dziecko chce iść własną drogą i ma inny pomysł na siebie – nie wywieraj na nim presji. Daj dziecku wybór, ale nie złość się, gdy nie wykorzystuje wszystkich możliwości, które mu oferujesz.
3. "Twoi koledzy starają się i mają lepsze oceny". Nastolatki są bardzo drażliwe, jeśli chodzi o wyniki w nauce. Porównanie dziecka z jego rówieśnikami sprawi, że zareaguje w sposób defensywny.
Nigdy nie umniejszaj jego starań, być może wkłada spory wysiłek w naukę, choć nie zawsze przekłada się to na konkretne wyniki. Porównywanie i zachęcanie do rywalizacji może niekorzystnie wpłynąć na pewność siebie dziecka, jego samoocenę i zdolność do podejmowania kolejnych prób.
4. "Kiedy zaczniesz zachowywać się jak dorosły?". Często wypowiadamy w złości to zdanie, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że stoi w sprzeczności ze stanem faktycznym. Nastolatek nie może zachowywać się jak dorosły, bo jest jeszcze dzieckiem.
Dojrzewa, zmienia się, odkrywa siebie i swoje zainteresowania, a to wiąże się z wieloma trudnymi emocjami. Dorosłość przychodzi później i nie możemy oczekiwać, że nasze nawet 18-letnie dziecko będzie zachowywało się jak odpowiedzialny dorosły.
5. "Za moich czasów…". Czasy się zmieniają i nie możemy oczekiwać, że nasze dzieci będą dokonywać podobnych wyborów do naszych. Prosty przykład to choćby ten z dostępem do technologii.
Czasem rodzice chcą, by ich dzieci dorastały w analogowym świecie, tak jak oni w ich wieku. Ograniczanie w tej kwestii nastolatka nie ma najmniejszego sensu, ten postęp już się dokonał. Jedyne, co możemy zrobić, to ustalić rozsądne granice, by zapewnić mu bezpieczeństwo.
6. "Jesteś zbyt młody, by to zrozumieć". Wypowiadając takie zdanie, zwiększasz dystans między sobą a dzieckiem. Oczywiście, że jemu brakuje twojego życiowego doświadczenia, ale twój nastolatek jest w stanie zrozumieć zmiany zachodzące wokół niego. Nie lekceważ go i nie traktuj jak małego dziecka, bo z każdym dniem to twój coraz poważniejszy partner do rozmowy.
7. "Czy możesz wreszcie zrobić coś dobrze?". Nastolatki dorastają, eksperymentują, próbują robić coś po swojemu, co skutkuje czasem niepożądanymi rezultatami. Nastolatek ma prawo popełniać błędy, bo tak zdobywa doświadczenie i uczy się dokonywać lepszych wyborów.
Czytaj także: https://mamadu.pl/165862,niemily-i-wredny-nastolatek-jak-z-nim-rozmawiac-co-robic