Don’t worry, be happy. Tych 8 sekretów sprawia, że dziecko jest szczęśliwe

Martyna Pstrąg-Jaworska
08 sierpnia 2022, 11:20 • 1 minuta czytania
"Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko" mawiają niektórzy. Dziecko można wychować na szczęśliwe, przede wszystkim nie dając mu całkowitego poczucia nieograniczenia: granice, wyzwania i porażki są integralną częścią dochodzenia do szczęścia. Jeśli chcesz wychować dziecko, które będzie szczęśliwe i optymistycznie nastawione do świata, postaw na tych 8 "sekretów".
Szczęśliwe dzieci mają nałożone granice od rodziców i pozwala się im na porażki. Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jako rodzice chcemy, aby nasze dzieci wychowywały się w szczęśliwych, zdrowych rodzinach, same były szczęśliwe, silne psychicznie, spełnione i czuły się bezpiecznie. Wiadomo, nikt z nas nie przeżyje życia za dziecko i nie sprawimy, że nie spotkają go żadne problemy lub porażki (które też są potrzebne w budowaniu silnej psychiki), ale możemy wychować je tak, że będą się czuły ze sobą dobrze, szczęśliwie i spokojnie.

To poczucie spokoju i szczęścia u malucha wynika przede wszystkim z tego, jak traktuje go jego rodzic. Nawet jeśli rodzic nie jest świadomy, jak działają jego techniki, istnieją nawyki i sposoby, które pomagają mu być silnym rodzicem, który robi dla dziecka wszystko, co najlepsze. Jeśli chcesz stać się jeszcze lepszym rodzicem, który wychowa silne psychicznie i przede wszystkim – szczęśliwe dziecko, które będzie się umiało odnaleźć nawet w trudnych sytuacjach, bo będzie miało pewność siebie i poczucie własnej wartości, oto garść wskazówek, jak to osiągnąć.

1. Dziecko potrzebuje rutyny

Życie bywa zagmatwane, codzienność chaotyczna i czasem naprawdę niestabilna. Dla dziecka to wszystko wydaje się jeszcze bardziej trudne i nierozumiane. Każdy dzień jest czasem jego nowym etapem rozwoju, uczy się kontrolowania swoim potrzeb, odkrywa, że przyroda i środowisko jest zależna od człowieka, ale nie na wszystko mamy wpływ.

To czasem może budzić lęki i bezsilność, a te prowadzić do frustracji. By to jakoś załagodzić, dziecko potrzebuje stabilności, która w prosty sposób można osiągnąć rutyną. Już niemowlak potrzebuje wiedzieć, że wieczorem następuje kąpiel, masaż, ubieranie, czytanie książki i zasypianie. Starsze dzieci tę rutynę (oprócz wieczornej) mogą mieć po wstaniu z łóżka i zanim pójdą do przedszkola i szkoły

2. Nie można dawać dziecku wszystkiego, co chce

Dziecko, które dostaje wszystko, czego zapragnie, może zacząć być roszczeniowe, a do tego będzie przekonane, że wszystko mu się należy. To nie oznacza, że wychowasz małego roszczeniowca, ale warto wpoić dziecku, że nie wszystko jest za darmo na wyciągnięcie ręki, bez pracy i wysiłku. To wpływa także na ich wdzięczność, ale też da dziecku poczucie, że to, co już posiada, również może sprawić, że będzie szczęśliwe.

3. Trzeba dawać mu pewną niezależność

Badania udowodniły, że dzieci, których rodzice byli helikopterami, nie tylko nie są samodzielne w dorosłym życiu, ale bardzo często bywają nieporadne i nieszczęśliwe. Wszystko przez to, że w dzieciństwie jego rodzice czuwali nad tym, żeby nigdy nie odczuło dyskomfortu, smutku lub nie doświadczyło przykrości czy zawodu.

To ogranicza ich naukę samodzielności i stanie się autorytarną jednostką. Chociaż może to być trudne, spróbuj pozwolić mu na samodzielne wykonanie pewnych rzeczy odpowiednich do wieku. Daj mu obowiązki i pozwól na podejmowanie samodzielnych kroków i działań.

4. Szczęście rodziców to klucz

Kto nie zna powiedzenia, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci, rodzina? Im szczęśliwsi, spokojniejsi i bezpieczni są rodzice dziecka, tym łatwiej i jemu tak się czuć, bo dzieci wyczuwają nastroje i chłoną nasze emocje. Jeśli więc jesteś zestresowana lub przygnębiona, ono również (to działa nie tylko w czasie ciąży).

5. Czas z rodzicami jest istotny

Badania udowodniły, że dzieci, które spędzają z rodzicami dużo czasu, są szczęśliwsze. Na podstawie tego założenia oparto badania raportu o szczęściu, a wyniki są takie, że najszczęśliwsze są dzieci w Holandii. Tam praktykuje się 1 dzień urlopu raz na 2 tygodnie, by poświęcić go w całości dzieciom (tzw. "papadag"). Gdy dziecko dorośnie, nie będzie pamiętać zabawek, które mu kupiłaś. Zapamięta tylko to, czy byłaś dla nim obecna.

6. Bycie sobą to podstawa

Dziecko musi czuć, że jest kochane i akceptowane mimo wszystkich swoich wad. Nie powinnaś na każdym kroku komentować jego poczynań, negować jego ubioru czy wyborów – gdy pozwalasz dziecku być sobą i wyrażać swoją indywidualność, ono staje się pewniejsze siebie i szczęśliwsze.

Nie projektuj dziecku jego przyszłości, nie traktuj jak przedłużenie siebie czy nie staraj się w jego życiu spełniać swoich ambicji – to wszystko prowadzi do nieszczęśliwego malucha, który żyje według tego, jak zaplanowali mu wszystko rodzice. Pamiętaj, że kluczem do szczęścia jest samodzielne decydowanie o sobie samym.

7. Wdzięczność to ważna cecha

To łączy się nieco z punktem 2. Pielęgnowanie wdzięczności warto zacząć już u małego dziecka – możecie np. wprowadzić wieczorną rutynę rozmowy przed snem, gdy opowiecie sobie, co danego dnia robiliście, co było dobre i za co możecie być wdzięczni. To praktyka, która uczy dziecko, że nie wszystko będzie mu dane jak na dłoni i że za wszystko warto czuć wdzięczność. To też sprawi, że maluch będzie większym optymistą.

8. Nieunikanie porażek wzmacnia

Gdy widzimy u swojego dziecka zawód, niepowodzenie, smutek, najczęściej chcemy mu jak najszybciej ulżyć. Wstrzymaj się jednak czasem, bo pozwalanie dziecku na porażki i upadki pomoże mu zbudować odporność psychiczną, da pancerz i narzędzia do tego, żeby samodzielnie zbudować sobie poczucie szczęścia. Nauczy się też, radzić sobie z porażką i co robić, kiedy sprawy nie idą po jego myśli.

Czytaj także: https://mamadu.pl/147601,te-7-cech-i-wartosci-sa-kluczowe-by-miec-poczucie-szczescia