7 zwrotów inspirowanych Montessori. Tak na co dzień wyrazisz uczucia wobec dziecka
- Zasady Montessori są uniwersalne i warto je wprowadzać do codziennego życia.
- Koncentrują się na rozwoju emocjonalnym dziecka: jego samodzielności i pewności siebie.
- Oto 7 prostych, ale skutecznych zwrotów, inspirowanych Montessori, które warto stosować na co dzień - tak wyrazisz uczucia wobec dziecka.
Metody Montessori cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, bo koncentrują się na całościowym rozwoju dziecka. Skupiają się nie tylko na jego fizycznych postępach, ale też emocjonalnym samopoczuciu. Co jest w nich tak odkrywczego? Daje się dziecku przestrzeń do wyrażania siebie, stawia się na jego samodzielność, kształtuje pewność siebie.
7 zdań inspirowanych Montessori - tak wyrazisz uczucia wobec dziecka
Zasady, które obowiązują w Montessori możesz bez trudu wprowadzić do własnego życia. Na początek najłatwiej wypróbować zwroty, często stosowane w nauce metodą Montessori. Dostosuj je do własnego stylu wychowywania i potrzeb twojej rodziny. Które z nich warto powtarzać na co dzień?
1. "Cieszę się, że cię widzę”. Nauczyciele Montessori duży nacisk kładą na budowanie relacji z dziećmi. Gdy dziecko wchodzi do sali/klasy, nauczyciel pochyla się, by być na jego poziomie, nawiązuje z nim kontakt wzrokowy i wita się z nim przyjaźnie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki poranny zwyczaj wprowadzić we własnym domu. Gdy nasze dziecko budzi się i przychodzi na śniadanie, możesz powiedzieć mu, jak bardzo cieszysz się, że je widzisz. Spójrz na nie, na jego zaspaną buzię, potargane włosy i przez chwilę naciesz się tym widokiem. Dzięki skoncentrowaniu się na pozytywach zaczniecie dzień w przyjemnej atmosferze.
2. "Przytulmy się”. Niech przytulanie będzie waszym codziennym rytuałem. Możesz wprowadzić zwyczaj przytulania się zaraz po przebudzeniu lub wieczorne uściski tuż przed zaśnięciem.
Niezależnie od pory dnia dbaj o to, by zapewnić dziecku kontakt fizyczny. Niektóre dzieci potrzebują więcej wsparcia i "przytulasów” na co dzień, ale nawet gdy twoje dziecko do nich nie należy, to i tak okazuj mu uczucia poprzez przytulanie.
3. "Wspaniale się zachowałaś/eś”. Jedną z części treningu Montessori jest uznanie "cech wielkości”. To strategia szczególnie pomocna w przypadku dziecka, które chce zwrócić uwagę rodziców swoim nieodpowiednim zachowaniem. Co możesz w takiej sytuacji zrobić?
Dostrzegaj, gdy twoje dziecko zachowa się dobrze (np. podzieli się zabawką z młodszym rodzeństwem lub ustąpi komuś miejsca na huśtawce) i daj mu do zrozumienia, że widziałaś, jak świetnie postąpił. Zwykle koncentrujemy się na negatywnym zachowaniu dziecka, tymczasem dostrzeganie pozytywnych zachowań pomaga we właściwy sposób kształtować jego postrzeganie samych siebie.
4. "Powiem ci o tobie jedną z moich ulubionych rzeczy”. Zwłaszcza jeśli masz więcej niż jedno dziecko, ważne jest, aby dać im do zrozumienia, że każde z nich jest wyjątkowe i kochasz je za to, kim są.
Im bardziej konkretny komplement powiesz dziecku, tym więcej będzie dla niego znaczył. Nie mów, np. że jest dobrym chłopcem, bo to niewiele mu da, ale np. że "lubisz patrzeć, jak bawi się z rówieśnikami, bo jest bardzo koleżeński”.
5. "Czy jest coś, o czym chcesz porozmawiać?”. Zadawaj to pytanie dziecku jak najczęściej, np. może być to np. jeden z waszych wieczornych rytuałów. Może dziecko w danym momencie nie wymyśli niczego konkretnego, ale ważne jest, aby wiedziało, że jesteśmy gotowi je wysłuchać.
6. "Co chciałbyś robić razem?”. Pozwól, by twoje dziecko od czasu do czasu decydowało o tym, co zrobicie w wolnym czasie. Nawet jeśli masz nie więcej niż pół godziny, to niech dziecko powie, jak chciałoby spędzić z tobą ten czas.
Dzięki temu nie tylko dowiesz się, co je aktualnie interesuje, ale też będzie dumne z siebie, że samodzielnie podejmuje ważne decyzje. Do tego, gdy w zabawie podążysz za dzieckiem, zamiast narzucać mu swoje pomysły, szybciej dowiesz się, co sprawia mu przyjemność, kiedy odczuwa największą radość i ma energię do działania.
7. "Kocham cię bez względu na wszystko”. Łatwo jest okazać dziecku uczucia, gdy zachowuje się tak, jak tego oczekujemy, ale robi się trudniej, gdy ma kłopoty w przedszkolu lub szkole albo nie radzi sobie z trudnymi emocjami. Dlatego jak najczęściej zapewniaj dziecko o swojej bezwarunkowej miłości. Musi wiedzieć, że kochasz je i dasz mu wsparcie w każdej sytuacji.
Czytaj także: https://mamadu.pl/163957,metode-montessori-potwierdzily-badania-neuronaukowe-ta-metoda-wspiera-mozgŹródło: mother.ly