Bananowy kompostownik i jadłodzielnia – znamy laureatów ekologicznego konkursu SłuchaMY Was
Jury SłuchaMY Was – proekologicznego konkursu zorganizowanego przez spółkę E.ON Polska – oceniło pomysły osiemnastu szkół, które przedstawiły swoje koncepcje na to, jak stać się placówkami znacznie bardziej przyjaznymi Matce Ziemi.
Wszystko to zgodnie z ideą, która przyświeca działaniom E.ON wyrażoną hasłem MY może więcej. Poprzez nie chce pokazać swoje przekonanie, że naprawdę wielkich zmian ekologicznych można dokonać podejmując nawet niewielkie z pozoru działania. Firma podkreśla również, że kluczem do poprawienia środowiska jest współpraca, m.in. ze społecznościami lokalnymi. Stąd takie inicjatywy, jak konkurs SłuchaMY Was.
– Pomysłowość i kreatywność dzieci była dla nas inspirująca. Wszystkie projekty były bardzo przemyślane. Każdy z nich miał realny wpływ na zmniejszenie śladu środowiskowego szkoły. Bardzo ucieszyło nas zaangażowanie uczniów i ich dojrzała świadomość tego, jak ważne są działania prośrodowiskowe – podkreśla Aleksandra Smyczyńska, dyrektorka komunikacji E.ON w Polsce.
Jakie koncepcje uznano za najciekawsze i najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu?
1. Bananowe Love
Pierwszą lokatę zdobyła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia” z dzielnicy Wawer. Przedstawiła ona inicjatywę zakładającą stworzenie przez uczniów nawozu bazującego na... skórkach bananów serwowanych w szkolnym menu. Dodajmy - nawozu przygotowanego w dwóch formach: płynnej, dedykowanej roślinom doniczkowym, a także stałej, w której przekompostowane skórki posłużą roślinom zewnętrznym.
2. Nie jesz? Podziel się!
Pomysł Szkoły Podstawowej nr 351 im. Bolesława Prusa z Woli, który zakłada przygotowanie w budynku szkoły jadłodzielni, z której mogliby korzystać zarówno uczniowie, jak też ich rodzice oraz pracownicy szkoły. W ramach inicjatywy przeprowadzona zostanie także akcja edukacyjna, dzięki której członkowie społeczności szkolnej dowiedzą się, jak skutecznie zapobiegać marnowaniu jedzenia.
3. Tworzymy ekosystem
W tym przypadku chodzi o koncepcję opracowaną w Szkole Podstawowej nr 138 im. Józefa Horsta z Oddziałami Integracyjnymi, również ulokowaną w Wawrze. Realizacja tego projektu będzie polegała na zbudowaniu przez uczniów budek lęgowych i domków dla owadów oraz stworzeniu w pobliżu szkoły łąki kwietnej. Zwieńczeniem tej inicjatywy, dzięki której placówka włączy się w ekosystem lokalny, będą wykłady dla uczniów, a także konkurs na komiksy o tematyce ekologicznej.
Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Szkoła Podstawowa nr 401 z Pragi-Południe (przedstawiła projekt Bluszcz na akacji, w ramach którego uczniowie zadeklarowali przygotowanie na terenie przyszkolnym tablic informacyjnych z tropami zwierząt, ziołowych rabatek i domków dla owadów) oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II z Bemowa (w ramach inicjatywy Bądźmy eko, oszczędzajmy wodę i razem pomóżmy naszej planecie Ziemi zaproponowali wprowadzenie zmian w szkolnych toaletach, montując na kranach perlatory zmniejszające zużycie wody, a następnie wymieniając zużyte baterie na wersje z tzw. ekoprzyciskiem).
Wszystkie wymienione powyżej placówki edukacyjne nagrodzono instalacjami fotowoltaicznymi o mocy 20 KWp. Ekoinicjatywy szkół, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymają dofinansowanie na realizację, w wysokości 5.000 zł. Dodatkowo Fundacja E.ON w Polsce przyznała także dwa dodatkowe wyróżnienia pieniężne i przekaże po 5.000 zł na pomoc w realizacji dwóch poniższych inicjatyw: Ekologia tkwi w szczegółach. Stoi za nią śródmiejska Szkoła Podstawowa nr 75 im. Marii Konopnickiej, planująca zaprojektowanie i wykonanie z odpadków (butelek PET, tektury i różnego rodzaju tkanin) puf, które staną w różnych pomieszczeniach szkoły.
Podwórkowe zielone oczyszczacze powietrza w SP 364. Ten pomysł wykreowany w Szkole Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz z Bemowa, zakłada m. in. stworzenie klombu obsadzonego roślinami o największej wydajności w wyłapywaniu pyłu zawieszonego i wychładzających powierzchnię. Do tego dojdzie instalacja miernika pyłów, który pozwoli monitorować stan powietrza.
Szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat inicjatywy SłuchaMY Was? Chcesz przyjrzeć się bliżej niesamowitym pomysłom młodych ekologów? A więc koniecznie zajrzyj na stronę www.szkolnaekoinicjatywa.pl.