Dziecko złapało kleszcza? Zobacz film, jak go usunąć poprawnie, bo większość z nas robi to źle
- W Polsce z roku na rok jest coraz więcej kleszczy, dlatego trzeba się ich spodziewać także w miejscach, w których do tej pory nie występowały.
- Dziecko może złapać kleszcza nawet podczas spaceru w parku czy zabawy na placu zabaw.
- Nietrudno o błąd, dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie i szybko usunąć kleszcza dziecku.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Niestety coraz cieplejsze zimy sprawiają, że z roku na rok jest coraz więcej kleszczy. Można je spotkać już nie tylko podczas spaceru w lesie czy na łące, ale także na osiedlowym placu zabaw czy w miejskim parku. Pajęczaki częściej pojawiają się także w miejscach, w których do tej pory nigdy ich nie było, np. w przydomowym ogródku (moja córka złapała tego pajęczaka u dziadków, gdzie od 40 lat nikt nie złapał kleszcza!). Dlatego po każdym spacerze czy zabawie na trawie, zawsze warto obejrzeć wszystkich domowników i domowe czworonogi. Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w skórę? Oprócz tego, że kleszcza należy usunąć szybko, trzeba zrobić to bezpiecznie. Przy nieumiejętnym usuwaniu tego pajęczaka może dojść do oderwania części głowowej kleszcza od odwłoka.
Wyciąganie kleszcza krok po kroku
Na swoim profilu pediatranazdrowie, lekarka Monika Działowska pokazała dokładnie, jak krok po kroku usunąć kleszcza, a także jakich błędów nie popełniać. Ta wiedza przyda się każdej mamie:
1. Umyj ręce. 2. Zdezynfekuj pęsetę. 3. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnij pewnym ruchem prostopadle do skóry. Nigdy nie wykręcaj! 4. Zdezynfekuj miejsce po uśnięciu kleszcza oraz wyrzuć pajęczaka (możesz go również oddać do przebadania).
Tak nigdy nie wyciągaj kleszcza
Najczęściej popełniane błędy to zwlekanie z usunięciem kleszcza i wycieczka z dzieckiem na SOR. Wizyta w szpitalu jest absolutnie niepotrzebna, bo kleszcza możesz usunąć sama w domu. Innym niepotrzebnym i tak naprawdę niebezpiecznym patentem jest natłuszczanie miejsca ukąszenia masłem, oliwą czy smalcem. Nigdy też nie dezynfekuj skóry przed usunięciem pajęczaka. Po tego typu zabiegach opity krwią kleszcz wymiotuje i do organizmu człowieka mogą się dostać chorobotwórcze patogeny.