Warto wiedzieć, że jeśli znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, zawsze możesz go przebadać, by dowiedzieć się, czy np. jest zarażony boreliozą. Teraz możesz go wysłać na Uniwersytet Warszawski. Naukowcy z Wydziału Biologii przebadają go za darmo.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jeśli znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, musisz go niezwłocznie usunąć.
Kleszcza można przebadać, by dowiedzieć się, czy mógł cię zarazić boreliozą.
Objawy boreliozy mogą wystąpić od razu po ugryzieniu przez kleszcza lub dopiero po kilku tygodniach.
Przez ocieplenie klimatu kleszcze niestety mają coraz lepsze warunki do namnażania się i pozostają aktywne przez cały rok. W związku z tym, w ostatnich latach nasiliła się nie tylko ilość żerujących kleszczy, ale także coraz więcej z nich może zarażać boreliozą. Dlatego badacze postanowili przebadać te pajęczaki i w tym celu aktualnie prowadzą ich zbiórkę.
Przebadają przesłane kleszcze
Naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Laboratorium AmerLab Sp. z o.o. od 2021 roku realizują projekt OPUS Narodowego Centrum Nauki dotyczący występowania krętków borrelia u kleszczy pospolitych.
Badania te mają poprawić diagnostykę patogenów przenoszonych przez kleszcze. Tylko w zeszłym roku udało się wykryć wiele przypadków boreliozy. Niestety szacuje się, że aż w co piątym badanym pajęczaku znajdują się krętki borrelia wywołujące groźne choroby.
Osoby, które znalazły kleszcza, mogą go przesłać na Wydział Biologii UW. Dzięki specjalnym testom naukowcy są w stanie w ciągu kilku dni stwierdzić, czy kleszcz był zakażony. Jest to badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny krętków powodujących boreliozę. Badacze proszą także o wypełnienie dwóch ankiet online, dzięki którym mogą ustalić, w jakich miejscach kleszcze najczęściej szukają pożywienia oraz gdzie się lokują. Te badania mają przede wszystkim pozwolić na to, by lepiej rozumieć drogę przenoszenia się chorób zakaźnych odkleszczowych.
Gdzie i jak wysłać kleszcza?
Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie pasożyta w ciągu 3 dni od usunięcia go ze skóry oraz wypełnienie dwóch ankiet online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych.
Kleszcza można wysłać przesyłką kurierską w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania i zgodą na udział w badaniu na adres:
Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego,
ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa
z dopiskiem „PROJEKT NCN”
lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00.
Co ważne, badanie kleszcza nie zastąpi wizyty u lekarza. Nawet jeśli test będzie negatywny, warto się obserwować. Naukowcy zachęcają także, by po upływie dwóch miesięcy od złapania kleszcza, jeśli wystąpią objawy, przesłać kolejną ankietę.