Złapałaś kleszcza, chcesz sprawdzić, czy był chory? Dobra wiadomość, możesz zbadać go za darmo!
- Jeśli znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, musisz go niezwłocznie usunąć.
- Kleszcza można przebadać, by dowiedzieć się, czy mógł cię zarazić boreliozą.
- Objawy boreliozy mogą wystąpić od razu po ugryzieniu przez kleszcza lub dopiero po kilku tygodniach.
Przez ocieplenie klimatu kleszcze niestety mają coraz lepsze warunki do namnażania się i pozostają aktywne przez cały rok. W związku z tym, w ostatnich latach nasiliła się nie tylko ilość żerujących kleszczy, ale także coraz więcej z nich może zarażać boreliozą. Dlatego badacze postanowili przebadać te pajęczaki i w tym celu aktualnie prowadzą ich zbiórkę.
Przebadają przesłane kleszcze
Naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Laboratorium AmerLab Sp. z o.o. od 2021 roku realizują projekt OPUS Narodowego Centrum Nauki dotyczący występowania krętków borrelia u kleszczy pospolitych.
Badania te mają poprawić diagnostykę patogenów przenoszonych przez kleszcze. Tylko w zeszłym roku udało się wykryć wiele przypadków boreliozy. Niestety szacuje się, że aż w co piątym badanym pajęczaku znajdują się krętki borrelia wywołujące groźne choroby.
Osoby, które znalazły kleszcza, mogą go przesłać na Wydział Biologii UW. Dzięki specjalnym testom naukowcy są w stanie w ciągu kilku dni stwierdzić, czy kleszcz był zakażony. Jest to badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny krętków powodujących boreliozę. Badacze proszą także o wypełnienie dwóch ankiet online, dzięki którym mogą ustalić, w jakich miejscach kleszcze najczęściej szukają pożywienia oraz gdzie się lokują. Te badania mają przede wszystkim pozwolić na to, by lepiej rozumieć drogę przenoszenia się chorób zakaźnych odkleszczowych.
Gdzie i jak wysłać kleszcza?
Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie pasożyta w ciągu 3 dni od usunięcia go ze skóry oraz wypełnienie dwóch ankiet online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych.
Kleszcza można wysłać przesyłką kurierską w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania i zgodą na udział w badaniu na adres:
Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN”
lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00.
Kleszcze przyjmowane są do końca września. Informacje szczegółowe dotyczące badań kleszczy znajdują się na stronie Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii.
Co ważne, badanie kleszcza nie zastąpi wizyty u lekarza. Nawet jeśli test będzie negatywny, warto się obserwować. Naukowcy zachęcają także, by po upływie dwóch miesięcy od złapania kleszcza, jeśli wystąpią objawy, przesłać kolejną ankietę.
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/162052,jak-wyciagnac-kleszcza-jak-usunac-kleszcza-nimfe-glowe-kleszcza