Twojemu dziecku brakuje pewności siebie i mówi, że mu się nie uda? 10 strategii, by to zmienić

Iza Orlicz
26 maja 2022, 09:19 • 1 minuta czytania
Pewność siebie to klucz do powodzenia w dorosłym życiu. Dzieci, które ją posiadają lepiej radzą sobie z wyzwaniami, ewentualnymi porażkami, presją rówieśniczą, są zwykle samodzielne i odpowiedzialne, a przy tym potrafią bronić własnego zdania. Dlatego tak ważne jest, by rozwijać w dziecku pewność siebie, tylko jak to zrobić?
Jak wychować pewne siebie dziecko? unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czasem każdy ma chwilę zwątpienia w swoje możliwości, ale powinna zapalić ci się czerwona lampka, gdy dziecko bez przerwy mówi, że coś mu się nie uda lub nie potrafi tego zrobić. Świadczy to o jego braku pewności siebie i wiary w swoje siły.

10 strategii, by wzmocnić pewność siebie dziecka

Jak zbudować pewność siebie dziecka? Jak sprawić, by myślało o sobie dobrze i wierzyło w siebie, pomimo spotykających je porażek czy rozczarowań? Oto 10 najpopularniejszych strategii.

1. Okazuj dziecku bezwarunkową miłość. To, w jaki sposób postrzegamy nasze dzieci, jak dajemy im do zrozumienia, że je kochamy i wspieramy, ma ogromny wpływ na to, jak widzą samych siebie. Zwróć uwagę, czy wysyłasz dziecku pozytywne komunikaty, dostrzegasz jego dobre zachowanie, czy raczej informujesz je tylko, gdy zrobić coś nie tak.

Wyjaśnij i daj do zrozumienia dziecku, że je kochasz i troszczysz się o nie, nawet gdy popełnia błędy lub podejmuje niewłaściwe decyzje. Unikaj etykietowania dziecka (jesteś leniwy/niechlujny/głupi) i zawstydzania go.

2. Koryguj słowa dziecka, gdy krytykuje samego siebie. Każdemu zdarza się pomyśleć lub powiedzieć na głos, że jest do niczego lub nic mu się nie udaje. Jeśli jednak zauważysz, że twoje dziecko powtarza te zdania zbyt często, staraj się je korygować.

Przypomnij mu sytuacje, w których osiągnęło sukces, powiodło mu się, zachowało się fair lub po koleżeńsku. Mamy tendencję do tego, by widzieć negatywne rzeczy, a bagatelizować pozytywne. Tymczasem warto zrównoważyć takie myślenie, w ten sposób wzmacniasz w dziecku jego pewność siebie.

3. Dawaj dziecku odpowiednie do wieku "zadania specjalne”, by mogło ci pomóc. To prosty, ale skuteczny sposób, by zwiększyć pewność siebie dziecka. Dzięki "specjalnym zadaniom” ( np. pomocy przy gotowaniu, opiece nad zwierzakiem, pracach w ogrodzie) czuje się przydatne, odpowiedzialne i kompetentne. Użycie słowa "specjalny” sprawia, że dziecko wie, że dało sobie radę, a to przekłada się na wzrost pewności siebie.

4. Ucz dziecko podejmowania decyzji. Od najmłodszych lat możesz dawać dziecku alternatywę, np. czy chce założyć zieloną czy czerwoną bluzkę, woli marchewkę czy jabłko itd. Dzięki temu uczy się, że może podejmować samodzielne decyzje i nikt nie decyduje za nie. Pozwalaj też dziecku na wybór zabawy czy aktywności, a gdy dołączasz do niego, daj mu, przynajmniej od czasu do czasu, by mogło przewodzić zabawie.

5. Pytaj dziecko o jego zdanie. Jak najczęściej zadawaj mu pytanie: "Co o tym myślisz?” – zachęcasz w ten sposób dziecko, by wyraziło swoje zdanie. Możesz go używać w każdej sytuacji, zarówno, gdy coś dziecko martwi, zastanawia, coś mu się podoba, albo wręcz przeciwnie - wywołuje w nim mieszanie uczucia.

Ten zwrot uzmysławia dziecku i uczy je, że praktycznie w każdej kwestii może mieć swoje własne zdanie, oparte na swoich przemyśleniach. Natomiast, gdy twoje dziecko mówi "nie”, możesz próbować je zachęcić do tego, by rozwinęło swoją myśl. Niech uzasadni swój sprzeciw – w ten sposób mobilizujesz je, by starało się formułować konkretne argumenty. Do tego pokazujesz, a przy okazji uczysz je, że zawsze jest pole do wymiany opinii i dyskusji.

6. Nie porównuj dziecka z innymi. Unikaj porównywania dziecka do rodzeństwa lub kolegów z klasy, mówiąc np.: "Dlaczego nie możesz zachowywać się jak on/ona?” lub "Spójrz, jak dobrze twoja siostra/brat radzi sobie w szkole". To sprawia, że dziecko zaczyna wątpić w siebie, uważa, że nie może cię zadowolić lub spełnić twoich oczekiwań, a ostatecznie traci pewność siebie.

7. Zachęcaj dziecko do wyrażania swoich uczuć. Kiedy lekceważysz lub co gorsze – krytykujesz emocje swojego dziecka, może ono zacząć je tłumić. Tymczasem osoby pewne siebie wykazują się inteligencją emocjonalną. Potrafią zidentyfikować swoje emocje, wyrazić je, poradzić sobie z nimi.

8. Zapewnij dziecko, że nigdy nie skrytykujesz je za to, kim jest. Twoje dziecko musi wiedzieć, że czasem denerwujesz się jego wyborami i podejmowanymi przez nie decyzjami, ale nigdy nie negujesz tego, kim jest. Możesz przedstawić swoje argumenty, gdy coś ci się nie podoba, pokazać konsekwencje postępowania, ale nigdy nie krytykuj dziecka za to, że jest sobą.

9. Zachęcaj dziecko do próbowania nowych rzeczy, by rozwinąć nowe umiejętności. Dzieci, którym brakuje pewności siebie często unikają próbowania nowych rzeczy lub stawiania czoła nowym wyzwaniom. Nie zmuszaj, ale zachęcaj dziecko, by nie bało się rozwijać jakiś nowych umiejętności. To daje dziecku pewność, że poradzi sobie ze wszystkim, co stanie na jego drodze.

10. Pomóż dziecku przezwyciężyć strach przed porażką. Czasem dziecko chce czegoś spróbować albo ponownie stawić czoła jakimś wyzwaniom, ale paraliżuje je strach przed porażką. Naucz dziecko, że błędy są całkowicie akceptowalną częścią życia i że ludzie rzadko osiągają sukces bez wcześniejszych niepowodzeń.

Czytaj także: https://mamadu.pl/155340,jak-wychowac-odporne-psychicznie-dziecko-7-rad-psycholozki-z-harvardu