Czy test ciążowy może się mylić? W tych sytuacjach wynik może być niewiarygodny
- Czy test ciążowy może się mylić? Okazuje się, że jest wiele sytuacji, w których test ciążowy może dać nam wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny.
- Test fałszywie ujemny może wyjść wtedy, gdy źle go przeprowadzimy: użyjemy przeterminowanego testu lub wykonamy go za wcześnie.
- Z kolei test fałszywie dodatni jest nieco bardziej skomplikowaną sprawą i w niektórych przypadkach może świadczyć nawet o nowotworze.
Czy test ciążowy może się mylić
Czy test ciążowy może się mylić – to pytanie zadaje sobie niejedna kobieta, kiedy sięga po test ciążowy. Większość testów, które możemy przeprowadzić samodzielnie w domu z próbki moczu (test strumieniowy, płytkowy lub paskowy) ma wiarygodność na poziomie 95-99 proc. To wydaje się wystarczający wynik, jednak by faktycznie osiągnąć taki próg wiarygodności, musimy pamiętać, by wykonać test zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.
Wynik testu ciążowego może być fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Zależy to m.in. od przyczyny błędnego wyniku testu ciążowego.
Fałszywie negatywny wynik testu ciążowego
Najczęściej wynik fałszywie negatywny występuje w przypadku, gdy:
- test ciążowy z moczu był przeterminowany
- test ciążowy został zrobiony zbyt wcześnie i hormon hCG jeszcze nie jest wykrywalny w moczu
- mocz jest rozcieńczony
By uniknąć tego typu sytuacji, należy m.in. do testu wykorzystać poranną próbkę moczu i wykonać test po terminie spodziewanej miesiączki, najwcześniej 8 dni po ewentualnym zapłodnieniu. Ważne jest też trzymanie się zaleceń producenta danego testu ciążowego. Jeśli chcemy uniknąć tego typu ryzyka, należy od razu zgłosić się na bardziej wiarygodny i pozbawiony tego typu możliwości błędu test ciążowy z krwi.
Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego
Z kolei test fałszywie pozytywny test ciążowy może wyjść, gdy:
- kobieta przyjmuje niektóre leki, m.in. psychotropowe, przeciwhistaminowe czy leki wspierające płodność
- kobieta przyjmuje zastrzyki hormonalne po zapłodnieniu in vitro
- w wywiadzie występuje choroba nerek, tarczycy lub choroba nowotworowa
- kobieta jest w okresie okołomenopauzalnym
Jak działa test ciążowy?
A z czego wynikają fałszywe wyniki testów ciążowych? O ile w przypadku fałszywie negatywnych testów ciążowych mamy do czynienia głównie z błędami w ich wykonaniu, czyli sprawami czysto "technicznymi", tak kwestia fałszywie dodatnich testów jest nieco bardziej skomplikowana.
Testy ciążowe, niezależnie od tego czy jest to test domowy z moczu czy test laboratoryjny z krwi, działają na tej samej zasadzie: mają za zadanie wykrycie hormonu hCG. Ten hormon pełni ważną rolę w okresie ciąży i co istotne, jego stężenie rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży.
Jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach test ciążowy może wyjść dodatni mimo braku ciąży. Wśród takich sytuacji są np. niektóre choroby nowotworowe, które charakteryzują się wytwarzaniem hormonu hCG.
Test ciążowy przed okresem
Wiele pań zastanawia się, czy test ciążowy przed okresem jest wiarygodny. Mówi się, że domowy test ciążowy najlepiej zrobić jest w dniu spodziewanej miesiączki. Najlepiej jest dokładnie przeczytać ulotkę producenta danego testu ciążowego. Wiele tych testów do użytku domowego ma różną czułość, dlaczego warto doczytać w ulotce, kiedy można najwcześniej zrobić test ciążowy.