20 czerwca obchodzimy nowe święto państwowe. Czy będzie dzień wolny od szkoły i pracy?
- Nie wszystkie święta państwowe w Polsce są ustawowo wolne od pracy i szkoły. Dniami, w których nie uczymy się i nie pracujemy są 1 i 3 maja oraz 11 listopada.
- W tym roku 20 czerwca będziemy obchodzić nowe święto, o które wnioskował do Sejmu prezydent Andrzej Duda - Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
- 20 czerwca będzie świętem państwowym, ale nie będzie dniem wolnym od pracy i szkoły - podobnie jak 1 sierpnia, czyli Dzień Pamięci o Powstaniu Warszawskim.
Nowe państwowe święto
Prezydent Andrzej Duda na początku maja skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Powstań Śląskich. 12 maja 2022 roku odbyło się głosowanie Sejmu nad ustawą, która została poparta przez 436 posłów. Przeciw ustawie było 4, a od głosu wstrzymało się 12. Nowe święto będzie więc odbywało się 20 czerwca
"Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – trzech powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom" – można przeczytać na rządowej stronie prezydenta.
Wcześniej prezydent proponował obchodzenie Dnia Powstań Śląskich 2 maja, jednak posłowie odrzucili ten wniosek. Tłumaczono, że wtedy obchodzony jest już Dzień Flagi oraz święto Polaków i Polonii. Posłowie podczas drugiego czytania tej ustawy przyznawali jednak, że obchodzenie takiego święta państwowego jest ważne i potrzebne i dziękowali prezydentowi ze projekt ustawy.
Zarówno partia rządząca, jak i opozycja przyznawała, że będzie popierała ustawę podczas głosowania, jeśli datą święta będzie 20 czerwca, czyli dzień wkroczenia w 1922 roku wojsk polskich na Górny Śląsk i objęcie tych ziem w posiadanie przez Polskę.
Święto wolne od pracy i szkoły?
Ustawa o nowym święcie nie przewiduje jednak, że 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy i szkoły. To taki sam dzień jak 14 kwietnia, w którym obchodzimy Święto Chrztu Polski czy 1 sierpnia, czyli Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.
Święta państwowe nie zawsze są ustawowo wolne od pracy i szkoły. Te, w które nie uczymy się i nie pracujemy, znajdziemy w ustawie o dniach wolnych od pracy, a zgodnie z nią są tylko 3 dni świąt państwowych, które są wolne: 1 maja, 3 maja i 11 listopada.
Do świąt państwowych należą także inne dni, ale nie wszystkie są wolne od pracy i szkoły:
- 19 lutego – Dzień Nauki Polskiej
- 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
- 24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
- 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski
- 1 maja – święto państwowe, nieformalnie nazywane Świętem Pracy
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
- 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa
- 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
- 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
- 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności
- 19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
- 11 listopada – Święto Niepodległości
- 27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Ustawa o Narodowym Dniu Powstań Śląskich ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu. Prezydent Duda w zeszłym roku złożył projekt ustawy o innym święcie państwowym – wtedy ustanowiono 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Czytaj także: https://mamadu.pl/155619,kalendarz-roku-szkolnego-2021-2022-kiedy-dni-wolne-ile-dni-do-wakacji