Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Choć to święto ustanowione już kilkanaście lat temu, to jednak nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę kiedy jest Dzień Flagi. Tymczasem każdy z nas może uczcić ten dzień poprzez wywieszenie flagi, np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Popularne jest także noszenie biało-czerwonych kotylionów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Sejm ustanowił w 2004 roku, że 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
Tego dnia na terenie RP oraz poza jej granicami organizowane są obchody Święta Flagi.
Fladze państwowej należy się szacunek: eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy, nie może być także pomięta lub postrzępiona.
Kiedy jest Dzień Flagi?
Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Data Dnia Flagi jest stała, a jej wybór nieprzypadkowy. Miał dwie przyczyny. Jedna dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja. Po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja. Druga jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.
Dzień Flagi: obchody
Dzień Flagi nie jest dniem wolny od pracy, jednak wiele osób bierze tego dnia wolne ze względu na weekend majowy. Tego dnia wyrażając szacunek do symbolu narodowego, Polacy wywieszają flagi przed domami, a także w oknach mieszkań lub na balkonach. Często także noszą biało czerwone kotyliony. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę.
2 maja odbywają się różne uroczystości i wydarzenia nie tylko o charakterze państwowym. Z powodu pandemii w 2020 i 2021 nie były organizowane oficjalne duże obchody Dnia Flagi, a miały one jedynie charakter symboliczny.
Jedna z największych akcji z okazji Dnia Flagi odbyła się w Bytomiu w 2009. Ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i uniesionych w jednakowym czasie parasolek. W wielu miastach organizowane są również Biegi Flagi. Święto jest obchodzone przez Polonię na całym świecie.
Dzień Flagi w przedszkolu
Z okazji Dnia Flagi także w przedszkolach i szkołach prowadzone są zajęcia, które mają przybliżyć dzieciom symbole narodowe takie jak: flaga, godło, hymn, a także rozbudzić i utrwalić u nich poczucie tożsamości narodowej oraz szacunek dla narodowych symboli.
Często ostatniego dnia przez majówką dzieci przychodzą w biało-czerwonych strojach, robią własnoręcznie kotyliony lub flagi. Śpiewany lub słuchany jest także "Mazurek Dąbrowskiego" a w przypadku młodszych dzieci uczą się piosenki "Jestem Polką i Polakiem". Stanowi to przygotowanie do rodzinnego świętowania Dnia Flagi 2 maja.