Koniec kolejek w urzędach? Zmiany ucieszą osoby rozwodzące się i biorące ślub

Martyna Pstrąg-Jaworska
25 kwietnia 2022, 10:39 • 1 minuta czytania
W polskich urzędach coraz więcej spraw można załatwić online - wszystko dzięki temu, że pandemia mocno ograniczyła kontakty międzyludzkie. Teraz rząd opublikował projekt ustawy o tym, jakie e-usługi będzie można jeszcze w tym roku załatwić przez internet. Wśród nich m.in. możliwość zmiany nazwiska po rozwodzie oraz złożenie dokumentów potrzebnych do ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego.
W Urzędzie Stanu można będzie można teraz załatwić online m.in. zmianę nazwiska po rozwodzie. East News/PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzięki temu, że urzędy są bardzo skomputeryzowane, coraz więcej spraw możemy załatwić online, bez stania z dokumentami w kolejkach w urzędzie miasta, dzielnicy lub powiatu. Online można już od dłuższego czasu złożyć wnioski o 500+, 12 tysięcy na dziecko czy 300+. Teraz do spraw, które załatwisz przez internet, doszły e-usługi dotyczące ślubu i rozwodu.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Rząd opublikował wykaz prac legislacyjnych, które zostaną zrealizowane w II kwartale 2022 roku. W projekcie ustawy jest zapis, o tym, jakie sprawy jeszcze w tym roku będzie można załatwić online. Do tej pory wszystkie sprawy związane ze ślubem i rozwodem należało załatwiać osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Od tego roku zostanie wprowadzonych 5 nowych e-usług, a dzięki temu można będzie załatwić sprawy w urzędzie tylko za pomocą konta ePUAP. Wśród 5 usług, które załatwisz teraz online, jest m.in. zmiana nazwiska lub powrót do panieńskiego po rozwodzie. Po orzeczeniu przez sąd rozwodu będzie wystarczyło złożenie wniosku przez internet o powrót do nazwiska, które nosiło się przed zawarciem małżeństwa. Potem tylko czeka się na informację o decyzji urzędu.

Dokumenty do ślubu

Kolejne ułatwienie to składanie dokumentów do USC przed zawarciem małżeństwa. Dotychczas trzeba było osobiście dostarczyć do urzędnika dokumenty potrzebne przed zawarciem ślubu m.in. zapewnienie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego.

W planie projektu Rady Ministrów jest też możliwość uzyskania online przez cudzoziemców zgody na czasowy pobyt, otrzymanie obywatelstwa lub otrzymanie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa. Wszystko podyktowane jest tym, że tylko w tym roku Polacy założyli milion nowych kont na profilach zaufanych. To świadczy o tym, że chcemy i korzystamy z przywileju załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

"Sukcesywnie budujemy zaufanie Polaków do e-administracji, przekonujemy ich, że warto korzystać z rozwiązań, które dostarczamy" – powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM na stronie internetowej Cyfryzacji KPRM.

Czytaj także: https://mamadu.pl/155547,od-teraz-tylko-jeden-sposob-wyplat-ciebie-tez-to-dotyczy-zmiany-w-500