Co w trawie piszczy? Kleszcze na każdym kroku - oto, jak wyglądają niepokojące ślady po ugryzieniu
- Ślad po kleszczu to reakcja organizmu na ugryzienie przez tego pajęczaka. Najczęściej to czerwony, lekko obrzęknięty i swędzący ślad, podobny do tego po ugryzieniu komara.
- Ślad po kleszczu może utrzymywać się do 7 dni na skórze. Jeśli ten czas się przedłuża, a ślad powiększa - mogą to być objawy rumienia i boreliozy.
- Jeśli ślad po kleszczu się powiększa, towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Ślad po kleszczu
Ślad po kleszczu to najczęściej czerwony ślad po ugryzieniu kleszcza, który wygląda jak odczyn na skórze po ugryzieniu owada. Ugryzienie kleszcza daje ślad na skórze, wyglądający jak zaczerwieniony guzek. Czasem swędzi i przypomina ślad po ugryzieniu komara.
Ugryzienie kleszcza może być groźne dla naszego zdrowia, ale nie musi – trzeba obserwować ślad, który zostawił pajęczak. Jeśli ślad po kleszczu nie rozprzestrzenia się i znika po kilku dniach, niepotrzebna jest konsultacja lekarska.
Jak wygląda ślad po kleszczu? [ZDJĘCIE]
Najczęściej ślad po ugryzieniu kleszcza to czerwony "placek" na skórze, który może mieć wielkość ok. 5 cm. To normalny wygląd śladu po ugryzieniu przez kleszcza – zaczerwienienie powinno zniknąć po kilku dniach (może się utrzymywać do 7 dni) i zazwyczaj nie jest oznaką boreliozy, ale każde niepokojące objawy (np. powiększanie się czerwonego obszaru) należy skonsultować z lekarzem.
Oto wygląd normalnej reakcji organizmu i śladu po kleszczu:
Czerwony ślad po kleszczu
Rumień to czerwony obszar skóry wokół miejsca, w którym wgryzł się kleszcz i może utrzymywać się na skórze do kilku tygodni. Może mu towarzyszyć obrzęk, swędzenie i jeśli do objawów dołączają bóle stawowe, gorączka, osłabienie organizmu, niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.
Rumień wędrujący to charakterystyczny objaw boreliozy, ale nie zawsze się pojawia u zarażonej osoby. Jeśli zaczerwienienie po ugryzieniu kleszcza powiększa się lub utrzymuje się przez dłużej niż 7 dni, trzeba poddać się leczeniu po konsultacji lekarskiej.
Co zrobić po ugryzieniu przez kleszcza
Gdy tylko zauważymy wgryzionego w skórę kleszcza, ślad po ugryzieniu kleszcza lub zaniepokoi nas wygląd skóry po przebywaniu w miejscach, gdzie kleszcze mogą występować, najlepiej działać od razu.
Samego kleszcze trzeba niezwłocznie się pozbyć – żeby usunąć wgryzionego w skórę owada, najlepiej zrobić to za pomocą specjalnych urządzeń dostępnych w aptece. Trzeba uważać, aby kleszcza usunąć w całości. Jeśli uszkodzimy go lub przygnieciemy, owad do naszego krwiobiegu zwróci substancje, które są niebezpieczne i mogą wywoływać choroby.
Po usunięciu kleszcza miejsce należy zdezynfekować i smarować preparatami aptecznymi, które złagodzą ewentualne swędzenie. Wystarczą takie środki, które działają też na ugryzienia komarów i innych owadów. Jeśli po usunięciu kleszcza obserwujesz któreś z tych objawów, być może zostałaś zarażona boreliozą:
- ślad po kleszczu nie znika po ok. 7 dniach
- ślad powiększa się - to oznacza, że mamy do czynienia z rumieniem po kleszczu, wędrującym
- gorączka
- bóle stawów
- bóle mięśni
- ból głowy
- ogólne osłabienie organizmu.
Te objawy mogą świadczyć o zakażeniu boreliozą, należy więc udać się do lekarza.
Ugryzienie kleszcza – czy jest groźne?
Kleszcz, który wgryza się w skórę, by żywić się krwią, jednocześnie wpuszcza w nią substancję zawartą w swoich enzymach. Ma ona właściwości znieczulające, więc wiele osób na początku nawet nie wie, że zostało ugryzionych przez kleszcza i nie czuje samego owada lub śladu po kleszczu.
Ślad po ugryzieniu kleszcza nie zawsze oznacza, że jesteśmy zakażeni chorobami, które te owady przenoszą, np. boreliozą. Zwykle ślad po kleszczu, jeśli jest tylko swędzący, nie przekracza 5 cm wielkości, nie rozprzestrzenia się i nie towarzyszą mu inne objawy, nie wymaga konsultacji z lekarzem.
Kleszcze to nosiciele wielu groźnych chorób – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przenoszą wiele bakterii, wirusów i pierwotniaków, m.in. boreliozę, anaplazmozę, tularemię, gorączkę Q, gorączkę krwotoczną. Jeśli więc ślad po kleszczu jest duży, rozprzestrzenia się albo towarzyszą mu inne objawy, należy udać się z ugryzieniem kleszcza do lekarza.
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/154525,obrzezek-golebi-to-odmiana-kleszcza-bardzo-groznego-dla-ludzi-uwazaj-nie