6 rzeczy, które sprawią, że staniesz się wzorem do naśladowania dla swojego dziecka. Robisz je?
- Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci nas obserwują i kopiują nasze zachowania.
- Dlatego warto przyjrzeć się swoim reakcjom na różne sytuacje i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno jesteśmy dobrym wzorem do naśladowania.
- Jeśli chcesz pozytywnie oddziaływać na swoje dziecko, musisz koniecznie zwrócić uwagę na te 6 istotnych rzeczy.
Dzieci uczą się mechanizmów zachowań przede wszystkim od swoich rodziców. Obserwują nas, przyglądają się skutkom naszych działań, a następnie… naśladują. Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że gdy nerwowo lub ze strachem reagujemy na różne sytuacje, nasze dziecko też staje się niespokojne, gdy podnosimy głos, nasze dziecko też używa tego "argumentu” w kontaktach z nami lub rówieśnikami.
Chcesz być dla dziecka wzorem do naśladowania - zwróć uwagę na te 6 rzeczy
Dlaczego dziecko kopiuje nasze zachowania? Bo nas obserwuje i wychodzi z założenia, że nasze postępowanie jest naturalne i normalne. Jak więc stać się dobrym wzorem do naśladowania, a nie przekazywać dziecku niewłaściwych postaw? Na te 6 rzeczy musisz koniecznie zwrócić uwagę.
1. Przepraszaj. Od najmłodszych lat uczymy nasze dzieci słowa "przepraszam”, ale sami często nie stosujemy go w praktyce w stosunku do naszych pociech. Niektórzy rodzice mają trudność z przyznawaniem się do błędów, inni są zdania, że przepraszanie to okazywanie słabości. Obawiają się utraty autorytetu lub szacunku ze strony dziecka.
A przecież przepraszanie jest oznaką naszej rodzicielskiej dojrzałości. Wyjaśnij dziecku, dlaczego niewłaściwie się zachowałaś (może jesteś przemęczona lub zestresowana), przeproś i zapewnij, że następnym razem postarasz się zapanować nad sobą. To świetna lekcja dla dziecka jak powinno przepraszać, gdy też zrobi coś źle.
2. Mów prawdę. Chcemy, by nasze dziecko było prawdomówne i szczere, więc musimy dać mu właściwy przykład. To nie zawsze jest proste, bo czasem łatwiej wymyślić jakieś "niewinne kłamstewko”, by zatuszować niewygodny fakt czy przyznać się do błędu.
To jednak ważna nauka dla twojego dziecka: im szybciej zorientuje się, że mówienie prawdy (nawet jeśli coś przeskrobało), nic się nie zmienia w waszej relacji, tym bardziej będzie szczere, gdy dorośnie.
3. Zwróć uwagę na swoją relację z mężem/partnerem. Wasza relacja jest przez długi czas dla dziecka jedynym przykładem tego, jak wygląda związek między dwojgiem osób. Dlatego zwróć uwagę, jak często i w jaki sposób okazujecie sobie uczucia, bo dzieci przywiązują wagę do drobnych gestów, np. całusów, objęć, miłych słów.
Pomyśl, jak odnosicie się do siebie, co mówicie na co dzień, czy umiecie w pokojowy sposób wybrnąć z konfliktowych sytuacji - jednym słowem czy na pewno dajecie dziecku dobry przykład do naśladowania.
4. Nie ukrywaj emocji. Czasem mamy przeświadczenie, że jako osoby dorosłe powinniśmy potrafić panować nad naszymi emocjami, a nawet je skrywać. Jak jednak twoje dziecko nauczy się radzenia sobie z uczuciami, skoro nie widzi, jak ty to robisz?
Złość, strach, smutek to trudne, ale zupełnie normalne emocje, których nie powinniśmy się wstydzić. Jeśli np. popłaczesz się przy swoim dziecku, dajesz mu w ten sposób sygnał: to reakcja na smutek czy złość, może pojawić się jak każda inna emocja i najważniejsze to umieć sobie z nią poradzić.
5. Pokaż jak radzisz sobie z problemami. Oczywiście, że chcemy dać naszym dzieciom beztroskie i sielankowe dzieciństwo, ale gdy coś dzieje się niedobrego w naszym życiu, one i tak to wyczują.
Bądź szczery – dziecko powinno wiedzieć, że każdy ma swoje lepsze i gorsze dni, a pojawiające się problemy trzeba rozwiązywać. Nie chodzi o to, by obarczać dziecko nimi i angażować je w sprawy dorosłych, ale może być to dla niego wspaniała nauka, gdy widzi, jak podejmujesz trudną decyzję, stawiasz czoła wyzwaniom, radzisz sobie z porażkami.
6. Traktuj siebie i innych z szacunkiem. Nasze dziecko przygląda się temu, w jaki sposób traktujemy innych, dlatego warto dać mu przykład. Bądź życzliwa na co dzień. Możesz dać dziecku przykład, ustępując starszej pani miejsca w autobusie, przepuszczając kobietę w ciąży w sklepowej kolejce, oferując pomoc chorej sąsiadce. W ten sposób najłatwiej twoje dziecko zorientuje się, czym jest życzliwość.
Ale nie zapominaj też o szacunku dla samej siebie. Nie krytykuj siebie ("Ale jestem beznadziejna”, "Znów nie udało mi się schudnąć”), dbaj o samą siebie, wypowiadaj jasno, klarownie, a zarazem zdecydowanie swoje zdanie. Pielęgnuj swoją pewność i wiarę w siebie. Jeśli ty będziesz umiała zatroszczyć się o siebie i swoje potrzeby, twoje dziecko też się tego od ciebie nauczy.
Czytaj także: https://mamadu.pl/159256,tych-5-rzeczy-mozesz-nauczyc-sie-od-dziecka-warto-zwrocic-na-nie-uwage