Piękne i urocze zdrobnienia imion dla chłopca i dziewczynki - już prawie zapomniane, a szkoda!

Martyna Pstrąg-Jaworska
22 marca 2022, 13:31 • 1 minuta czytania
Jeśli nie chcesz, żeby twoje dziecko było w przedszkolu czy szkolnej klasie kolejną Marysią, Julką czy Zosią, postaw na starodawne imiona, które są oryginalne. Kiedyś biły rekordy popularności, a dziś są rzadkością, co sprawia, że są bardzo wyjątkowe, a do tego mają przepiękne zdrobnienia.
Jeśli chcesz, żeby imię dla dziecka było wyjątkowe, wybierz starodawne imię, które ma piękne zdrobnienia. Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wszystkie poniższe imiona to tradycyjne imiona znane od wieków. Jeśli chcesz więc nadać dziecku niezwykłe imię, dzięki któremu będzie jedynym noszącym je dzieckiem w klasie, a dodatkowo zależy ci na pięknych zdrobnieniach, wybierz którąś z poniższych propozycji. Oto imiona dla dziewczynki i chłopca, które są tradycyjne, starodawne i wyjątkowo oryginalne.

Starodawne piękne imiona dla dziewczynek

Aniela – to polska wersja imienia Angela i po grecku oznacza posłańca, w znaczeniu anioła, czyli "anielskiego posłańca". Zdrobnienia od Anieli to Anielcia, Anielka.

Balbina – odpowiednik żeński imienia Balbus, który w łacinie oznacza "jąkałę". Pełna forma brzmi już bardzo ciekawie, zdrobnienia się niemniej urocze: Balbinka, Balbi, Balba, Balbisia, Balbka.

Stefania – Pełne imię brzmi bardzo dostojnie, ale moja praprababcia, która tak miała na imię, całej rodzinie była znana jako babcia Tecia. To niecodziennie zdrobnienie brzmi bardzo uroczo. Stefania to żeńska forma imienia Stefan, i z języka greckiego oznacza wieniec, koronę. Inne formy zdrobnień to: Stefcia, Stefka, Stefa. Co ważne w obecnych czasach, imię to w innych językach często brzmi podobnie: Stephania, Stephanie

Helena – dostojne imię greckiej królowej, które oznacza "blask Księżyca". Wszyscy kojarzymy je z greckiej Iliady, w której Helena Trojańska odegrała kluczową rolę. Wśród pięknych zdrobnień imienia Helena są: Helenka, Helcia, Hela, Helusia.

Nadzieja - imię nabrało nieco popularności przez to, że w ostatnim czasie nadała je swojej córce aktorka Zosia Zborowska. Nadzieja to imię, które pochodzi od jednej z cnót w kościele katolickim. Największą popularnością się cieszyło w 20-leciu międzywojennym. Jej wschodnioeuropejski odpowiednik to Nadia – imię, które jest również popularne w Polsce. Zdrobnienia to: Nadzia, Nadziejka, Nadka, Nadusia.

Matylda – imię pochodzenia niemieckiego, które oznacza "silną i odważną w walce". Podobnie brzmi w wielu językach: Mathilda, Mathilde. Zdrobnieniem od Matyldy jest: Matysia, Matylka, Matyś, Tysia, Tylka, Matyldzia.

Rozalia – imię o niejasnym pochodzeniu, choć prawdopodobnie pochodzi o łacińskich nazw kwiatów róży i lilii. Jest ogólnoświatowe, bo w wielu językach brzmi Rozalie, a zdrobnienia od niego to: Rozalka, Rosa, Rosunia, Rosia, Rozka.

Zapomniane imiona dla chłopca

Bogusław, Bogdan (Bohdan) – wszystkie wersje tych imion pochodzą od "Boga" i najczęściej oznaczają "dany przez Boga" lub "sławiący Boga". To staropolskie imię męskie, które znane jest w większości języków słowiańskich. Zdrobnienia od niego to: Boguś, Bodzio, Bogunio, Sławcio, Sławek, Sławuś, Bogulek.

Gniewomir – kolejne staropolskie imię, którego znaczenie to "ten, który uspokaja gniew". Zdrobnieniem, które często jest bardziej znane niż oficjalna forma to Gniewko. Oprócz niego inne zdrobnienia to: Gniewek, Gniewcio, Mirek, Mircio.

Mieczysław – słowiańskie imię, które w pierwotnej wersji brzmiało "Miecisław" oznaczające "zdobywającego sławę mieczem". Zdrobnienia tego męskiego imienia to: Mietek, Miecio, Miecz, Mieczu, Mieciu.

Mieszko – imię pierwszego króla Polski brzmi wyjątkowo, dostojnie, ale także uroczo, jeśli mówimy o małym chłopcu. Jest słowiańskiego pochodzenia, prawdopodobnie to skrócona wersja imienia Miecisław. Jego zdrobnienia to: Miesio, Mieszek, Miechu.

Kazimierz – słowiańskie imię, które oznacza nakazanie pokoju. To imię wielu polskich królów, ma więc królewskie konotacje, bo to dynastyczne imię Piastów i Jagiellonów. Zdrobnienia pasują zarówno do dziecka, nastolatka, jak i dorosłego mężczyzny: Kazik, Kazimier, Kazio, Kazek.

Tadeusz – pochodzenie imienia jest dwojakie: w hebrajskim oznacza "odważnego, mądrego", natomiast w aramejskim "mężnego". I choć wielu może kojarzyć się z wierszem Wandy Chotomskiej o Tadku Niejadku, to imię także należało do głównego bohatera naszej epopei narodowej, czyli "Pana Tadeusza". Imię Tadeusz ma też naprawdę piękne zdrobnienia: Tadek, Tadzio, Tadzik, Tadziulek, Tadeuszek.

Czytaj także: https://mamadu.pl/158324,najpopularniejsze-imiona-dla-chlopcow-i-dziewczynek-w-polsce-2022-ranking