Szybkie czyszczenie pralki od góry do dołu? Dzięki temu sposobowi będzie długo czysta

Martyna Pstrąg-Jaworska
15 marca 2022, 14:27 • 1 minuta czytania
Pralka to jedno z podstawowych urządzeń AGD w domu i kocha ją każda mama. Żeby jednak nie zawodziła i codziennie mogła prać tony dziecięcych ubrań, warto o nią dbać o co jakiś czas gruntownie ją czyścić. Oto triki, dzięki którym krok po kroku gruntownie wyczyścisz całą pralkę od A do Z.
Jak wyczyścić pralkę od A do Z? Oto ściąga krok po kroku, jak umyć bęben, obudowę, filtr i szufladkę pralki. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czyszczenie wnętrza pralki

Czyszczenie bębna pralki, przewodów i uszczelek jest niezwykle ważne, by pralka mogła być sprawna przez długie lata. Żeby sprzęt nie zapychał się, warto raz w miesiącu nastawić w nim pranie na wysokiej temperaturze bez zawartości. Dzięki temu przepłuczą się dokładnie wszystkie przewody i uszczelki, a także pozbędziemy się np. brudu, który być może zalega w bębnie, bo niezbyt dokładnie się wypłukał z kilku ostatnich prań.

Żeby wyczyścić wnętrze pralki, wlej do szufladki na proszek do prania szklankę octu, a do bębna wsyp saszetkę sody oczyszczonej. Do wnętrza możesz też użyć płynu do płukania jamy ustnej (zniweluje również brzydki zapach wydostający się z pralki) albo zastosować świetny sposób na usunięcie zalegającego brudu za pomocą tabletek do zmywarki.

Następnie włącz program piorący na co najmniej 60 stopni. Po zakończeniu pustego prania otwórz drzwiczki pralki i wywietrz wilgoć. Warto też ręcznie wyczyścić uszczelki przy drzwiczkach pralki. W tym celu namocz ściereczkę w occie i mokrym materiałem przetrzyj wszystkie zagłębienia w uszczelkach.

Czyszczenie obudowy pralki

Plastik i metal, który jest w obudowie pralki, jest dosyć łatwy do utrzymania w czystości. Zazwyczaj wystarczy raz w tygodniu wytrzeć całą pralkę na zewnątrz ściereczką z mikrofibry i uniwersalnym płynem czyszczącym.

Jeśli twój sprzęt ma już kilka lat, plastik z obudowy pralki mógł nieco zżółknąć. Żeby nadać sprzętowi połysku i rozjaśnić zażółcenie, wystarczy zastosować do czyszczenia zwykłą wodę utlenioną.

Najpierw wytrzyj pralkę z kurzu jak zwykle, a następnie nalej na wacik wodę utlenioną i wytrzyj obudowę w zżółkniętych miejscach. Pralka odzyska połysk i biały kolor, a dodatkowo będzie dokładnie zdezynfekowana.

Filtr i szufladka pralki

Filtr ma za zadanie chronić pompę pralki przed dostaniem się do niej niepożądanych elementów, które np. zostały w pranych ubraniach – np. spinki, drobne monety, kawałki papierowej chusteczki itp. Większość pralek ma go za małymi drzwiczkami z przodu pralki, w części znajduje się w bębnie pralki.

Pamiętaj, że zanim go otworzysz, powinnaś sobie przygotować ściereczkę, bo z filtra pralki w drzwiczkach może wylać się zalegająca tam po praniu woda. Na filtrze i zgromadzonych przedmiotach rozwijają się też bakterie i grzyby, warto więc filtr wyjąć i raz w miesiącu porządnie go wyczyścić pod bieżącą wodą starą szczoteczką do zębów.

Szufladkę na proszek do prania warto tak samo często czyścić. Możesz ją wyjąć, namoczyć w wodzie z octem, a następnie wyczyścić szczoteczką. Szybszym sposobem jest trik z czyszczeniem szufladki na proszek do prania w zmywarce.

Takie czyszczące zabiegi wykonywane raz w miesiącu sprawią, że pralka posłuży wam dużo dłużej, a do tego pranie będzie lepiej uprane i bardziej pachnące, bo będzie wyprane w czystym sprzęcie.

Czytaj także: https://mamadu.pl/156271,jak-wyczyscic-zmywarke-kilka-sprytnych-trikow-by-lepiej-myla-naczynia