5 najważniejszych rodzicielskich strategii. To klucz do dobrej relacji z dzieckiem
- Każdy z nas wychowuje swoje dzieci najlepiej jak potrafi, by w przyszłości dały sobie radę w życiu i znalazły bliskie sobie osoby.
- Psychologowie podkreślają, że istnieje kilka rodzicielskich strategii, które sprawdzają się lepiej od innych.
- Dzięki tym strategiom nie tylko wychowasz dziecko na życzliwe i pewne siebie, ale też wzmocnisz łączącą was więź.
Wychowujemy swoje dzieci podobnie, jak sami byliśmy wychowywani lub wręcz przeciwnie – bazując na błędach naszych rodziców stosujemy zupełnie inne metody wobec naszego dziecka. Czy nasze sposoby są skuteczne? Okazuje się, że niektóre praktyki rodzicielskie dają lepsze wyniki niż inne.
5 strategii rodzicielskich - tak wzmocnisz więź z dzieckiem
Amerykański psycholog Michael Orlans na podstawie badań z ostatnich lat opisał kilka strategii, które przekładają się na lepsze relacje na linii rodzic-dziecko i prowadzą do silnych i zdrowych więzi między nimi.
1. Miłość i okazywanie uczuć. Ta strategia znajduje się na szczycie rodzicielskich umiejętności i jest najbardziej powiązana z odczuwaniem szczęścia przez dziecko. Powinniśmy jak najczęściej i przy każdej okazji okazywać nasze wsparcie, akceptację i miłość do dziecka. Mowa tu też o fizycznym wymiarze okazywania uczuć, czyli przytulaniu, które niesie ze sobą szereg korzyści, m.in. wzmacniasz w dziecku poczucie bezpieczeństwa.
2. Zarządzanie stresem. Zdolność do radzenia sobie z trudnościami, jakie napotykamy na swojej drodze to jednocześnie ważna rodzicielska umiejętność. Gdy sami potrafimy rozróżniać i panować nad swoimi emocjami, to samo przekazujemy naszym dzieciom.
Uczymy je spokojnej regulacji emocjonalnej i technik redukcji stresu. Zarządzanie stresem obejmuje też modelowanie pozytywnego spojrzenia na życie. Choć brzmi to banalnie, prawda jest taka, że optymistyczne dziecko, to szczęśliwsze dziecko.
3. Umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji. Gdy sami potrafimy nawiązywać bliskie i dobre relacje z innymi, uczymy też tej umiejętności nasze dziecko. Dlatego zwracaj baczną uwagę na twoje kontakty z bliskimi – partnerem, rodziną, a nawet byłym małżonkiem, bo to od was dzieci czerpią wiedzę, jak budować relacje z innymi. Ważną rodzicielską kompetencją jest też umiejętność przyznawania się do własnych błędów i sztuka przepraszania.
4. Autonomia i niezależność. Relacja dziecka z nami stanowi dla niego podstawę do odkrycia własnej niezależności. Dojrzali i kochający rodzice tworzą bezpieczne środowisko, w którym dzieci mogą swobodnie wyrażać siebie, dopuszczają popełnianie przez nie błędów, pozwalają krok po kroku na coraz większą niezależność.
Stabilni emocjonalnie rodzice zachęcają dziecko do indywidualności i uniezależniania się. Nie kontrolują nadmiernie dziecka, bo wiedzą, że to nie sprzyja jego zdrowemu rozwojowi.
5. Zarządzanie zachowaniem. To ważna umiejętność, która może wpłynąć na zacieśnienie, ale też poluzowanie więzi z dzieckiem. Z jednej strony powinniśmy stosować pozytywne wzmocnienie dla dobrego zachowania.
A co, jeśli dziecko zachowuje się niewłaściwie? Gdy reagujemy zbyt emocjonalnie, pod wpływem stresu, w naszych kontaktach z dzieckiem może pojawić się za dużo złości, gniewu, wzajemnych pretensji.
Dlatego tak istotne jest wyznaczanie granic i uczenie dziecka, czym są naturalne konsekwencje (np. gdy nie sprzątnie zabawek, mogą gdzieś się zgubić, gdy nie odrobi pracy domowej, dostanie złą ocenę), zamiast stosowania kar. Te mogą budzić sprzeciw dziecka, gniew, poczucie niesprawiedliwości czy rozżalenia, gdy są nieadekwatne do przewinienia. W relacjach z dziećmi najważniejsze, by miały świadomość, że jesteśmy po ich stronie. Nawet ich niewłaściwe zachowanie nie ma wpływu na nasze wsparcie, akceptację i miłość.