Jak uratować stopy po zimie? Użyj tego olejku i zapomnij o pękających, przesuszonych piętach

Martyna Pstrąg-Jaworska
09 marca 2022, 15:59 • 1 minuta czytania
Olejek goździkowy ma mnóstwo zdrowotnych i urodowych zastosowań - jak to olejki eteryczne. Ten z goździków zabija bakterie, działa antyseptycznie i świetnie radzi sobie z grzybicą i chroni przed nią - warto go więc włączyć do pielęgnacji stóp po zimie, by zadbać o nie przed cieplejszymi miesiącami.
Olejek z goździków ma właściwości antyseptyczne i świetnie zabija bakterie i grzyby. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Olejki eteryczne znane są z mnóstwa właściwości zdrowotnych, ale również urodowych. Wiele z nas sięga np. po olejek z drzewa herbacianego na wypryski albo po olejek eukaliptusowy, gdy mamy katar.

Wśród dobroczynnych właściwości olejków jest też działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Takim olejkiem, który zabija wirusy, bakterie i grzyby, jest olejek goździkowy, czyli olejek z goździkowca (drzewa goździkowego).

Olejek goździkowy – właściwości

Olejek goździkowy kupisz w każdej aptece lub sklepie zielarskim, który zajmuje się sprzedażą różnych olejków eterycznych. Można stosować go zewnętrznie na skórę lub wewnętrznie (ale nie pić w każdej ilości!), np. w formie naparów.

Jest świetny na łagodzenie różnego rodzaju bólu, m.in. bóle mięśni i zębów, zabija bakterie, łagodzi drobne infekcje układu oddechowego jak kaszel. Olejek goździkowy świetnie też wspiera leczenie pasożytów, bo zawiera najsilniejszy środek bakteriobójczy, jaki może znajdować się w ziołach – eugenol.

Dzięki temu składnikowi olejek z goździków zabija pasożyty, ich jaja i larwy. Pomaga też leczyć gruźlicę, świerzb i inne wirusy, bakterie i grzyby, w tym Candida. Olejku goździkowego nie można stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u niemowląt i małych dzieci.

Zastosowanie olejku z goździków

Olejek goździkowy dzięki swoim właściwościom świetnie działa na kondycję cery – zapobiega wypryskom, wspomaga leczenie trądziku. Można dolać kilka kropli do porcji kremu, który nakładamy na buzię albo używać samego stężonego oleju punktowo na zmiany skórne.

Olejek goździkowy dzięki właściwościom przeciwbólowym warto doraźnie stosować np. na ból zęba, jeśli wizytę u dentysty mamy dopiero za kilka dni. Ma właściwości przeciwzapalne, więc łagodzi podrażnienia w jamie ustnej i może zmniejszyć obrzęk.

Znanym sposobem na ból zęba jest też picie naparu z goździków albo gryzienie suszonych goździków. Jeśli chodzi o spożywanie olejku goździkowego, to jest on w wysokich dawkach toksyczny dla ludzi, staraj się więc nie stosować więcej niż 1-3 krople nie dłużej niż tydzień

Oprócz tego olejek goździkowy można stosować na:

Olejek goździkowy na stopy

Niedługo nadejdą cieplejsze miesiące i będziemy chciały odsłonić stopy w klapkach i sandałkach. Po zimie wiele z nas ma stopy w kiepskim stanie – są przesuszone od skarpetek i grubych butów, często nie chce nam się szczególnie o nie dbać.

Wiele z nas ogranicza się jedynie do tarki do stóp i kremu nawilżającego. Żeby zadbać o stopy przed nadejściem cieplejszych miesięcy, warto w domowej pielęgnacji sięgnąć po olejek goździkowy. Jego właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze sprawią, że wspomożemy leczenie grzybicy stóp, a także jej zapobiegniemy.

Olejek goździkowy świetnie też działa na wysuszone, popękane pięty, które nie zawsze są oznaką grzybicy. Jeśli zimą rzadziej je nawilżamy, nosimy grube skarpety i ciepłe buty, stopy mogą być przesuszone. Na takie wysuszenie i pękające pięty, warto zastosować olejek goździkowy.

Najlepiej zastosować go jako dodatek do kosmetyku pielęgnacyjnego (a nie samym olejkiem bezpośrednio smarować stopy). Możesz dodać ok. 10 kropli do miski z wodą, w której będziesz moczyła stopy albo wymieszać 1-3 krople z kremem do stóp.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/148843,olejek-zlodziei-wlasciwosci-jak-zrobic-go-w-domu-mieszanka-olejkow