Wśród rozmaitych olejków eterycznych istnieje jeden, który łączy w sobie wiele pozytywnych właściwości. To kombinacja właściwości i zapachów znana i stosowana od wieków. Olejek złodziei® ma niezwykłą historię: wieki temu wierzono, ze zmniejsza ryzyko zachorowania na dżumę.
W skład olejku złodziei® wchodzi kilka różnych olejków eterycznych, które posiadają właściwości bakteriobójcze, odświeżające, odstraszające owady i antywirusowe. Z olejkiem złodziei® wiąże się jednak ciekawa historia, którą warto poznać, zanim zacznie używać się tego specyfiku.
W średniowieczu, kiedy ludzkość była dziesiątkowana przez "czarną śmierć", czworo złodziei, którzy przed wybuchem epidemii najprawdopodobniej byli handlarzami, zaczęło obrabowywać zmarłych.
Król po schwytaniu intruzów zaczął wypytywać ich, w jaki sposób mogli dotykać zmarłych na dżumę, nie zarażając się tą chorobą. Złodzieje zdradzili wówczas, że nacierali sobie stopy, skronie, dłonie i skórę wokół ust olejkiem, który później zyskał nazwę od ich właścicieli.
Pamiętacie słynne wizerunki lekarzy z czasów średniowiecza? W długich maskach z "dziobami" znajdowała się tkanina nasączona właśnie olejkiem złodziei®.
Choć dokładny przepis na olejek zaginął, wielokrotnie próbowano go odtworzyć. Ostatecznie, to, co dziś nazywamy olejkiem złodziei®, składa się z następujących olejków: eukaliptusowego, cytrynowego, rozmarynowego, cynamonowego i goździkowego.
Jednak, chcąc stworzyć swój własny, unikatowy olejek złodziei® możemy eksperymentować, dodając różne inne olejki.
Olejek złodziei® – dlaczego warto go stosować?
Olejek złodziei ma cenne właściwości. Dlaczego? Olejek ten może m.in. zmniejszyć napięcie naszych mięśni.
Okaże się także przydatny, jeśli potrzebujemy inhalacji, ponieważ wentyluje drogi oddechowe. Jest doskonały, gdy chcemy zadbać o skórę – łagodzi ją i oczyszcza. Poza tym przyspiesza gojenie się ran, jest idealny we wspomaganiu leczenia infekcji sezonowe i przeziębienia, a także działa odstraszająco na komary. To chyba jedyny tak wielofunkcyjny olejek!
Olejek złodziei® – jak go zrobić?
Oczywiście, jeżeli chodzi o dobór olejków mamy w tym zakresie pełną dowolność. Musimy jednak pamiętać o tym, by dodać odpowiednią ilość proporcji, np.: 15 kropli olejku eukaliptusowego, 35 kropelek olejku cytrynowego, 10 kropli olejku rozmarynowego, 40 kropli olejku goździkowego, 20 kropelek olejku cynamonowego.
Całość wlewamy do około 7-milimetrowej buteleczki i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce.
Uwaga! Pamiętajmy o tym, że olejek złodziei® jest mocno skoncentrowany i nie należy używać go zbyt często i zbyt wiele. Przed nałożeniem na skórę warto zrobić test, który sprawdzi, czy olejek nas nie uczula. Chcąc go wykonać, nałóż dwie-trzy krople olejku i po kilku godzinach sprawdź, czy nie dzieje się nic niepokojącego.
Zanim zastosuje się olejek, warto zapoznać się z informacjami, jaka ilość olejku jest potrzebna do konkretnego zastosowania, np. masażu, inhalacji czy przeziębienia. Nie zapominajmy też, że olejek nie jest lekiem, więc nie powinien zastępować nam wizyty u lekarza.
Oznaczenia "Olejek złodziei" oraz "Olejek 4 złodziei" nie stanowią nazwy rodzajowej i zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej jako znaki towarowe słowne na rzecz spółki Optima Natura sp. z o.o.