Jak zapisać dziecko z Ukrainy do przedszkola lub szkoły? I co ze znajomością polskiego? [INFORMATOR]
- Przedszkola i szkoły są już dostępne dla dzieci z Ukrainy, które trafiły do Polski od 24 lutego.
- Coraz więcej placówek deklaruje, że jest gotowych na przyjęcie dzieci, które już mogą rozpocząć edukację.
- Placówki przyjmują także nauczycieli i wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim, by wspomóc proces adaptacji.
- Dzieci mogą liczyć również na pomoc psychologa w placówkach opiekuńczych i edukacyjnych.
Poszczególne gminy przygotowują informatory, które ułatwią przygotowanie dziecka do przedszkola czy szkoły. Dlatego szczegółowych informacji dotyczące przyjęcia dzieci do szkół i placówek opiekuńczych są dostępne w języku polskim i ukraińskim, warto szukać na stronie internetowej danego Urzędu Miasta. Tam też można znaleźć informację na temat wolnych miejsc w lokalnych przedszkolach czy szkołach, które już są gotowe na przyjęcie dzieci z Ukrainy.
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy: zasady przyjęcia do przedszkola
W przypadku dzieci obcokrajowców nie stosuje się odrębnych przepisów. Oznacza to, że przedszkole dla dzieci z Ukrainy jest dostępne na mocy przepisów dotyczących obywateli Polski (art. 165 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). Rodzice z Ukrainy ubiegający się o przyjęcie dziecka do przedszkola wypełniają takie same dokumenty, jak rodzice dziecka posiadającego obywatelstwo polskie. Nie musi ono posiadać karty stałego pobytu czy zameldowania. Wystarczy, że rodzice podadzą numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz adres zamieszkania (trzeba udać się do gminy i potwierdzić w urzędzie miasta miejsce pobytu rodziny).
Przedszkola na bieżąco będą przyjmowały dzieci, jednak wiele zależy od możliwości lokalowych poszczególnych placówek, oraz dostępności personelu posługującego się językiem ukraińskim. Wniosek o przyjęcie do przedszkola dziecka z Ukrainy złożony w trakcie trwania roku szkolnego, rozpatrywany będzie wyłącznie przez dyrektora placówki.
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy: rekrutacja
Dzieci uchodźców z Ukrainy będą mogły także wziąć udział w rekrutacji do przedszkoli na nowy rok szkolny 2022/2023, która aktualnie trwa. Wniosek o przyjęcie do przedszkola musi być sporządzony w języku polskim. Państwowe przedszkola premiują:
- dzieci z rodzin wielodzietnych,
- dzieci z niepełnosprawnością,
- dzieci z rodzin, w których członek rodziny jest niepełnosprawny,
- dzieci samotnego rodzica,
- dzieci z rodzin zastępczych.
Niezbędne dokumenty potwierdzające powyższe okoliczności powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Wnioski składane w ramach rekrutacji do przedszkoli na rok 2022/2023 będą rozpatrywane przez pracowników organu prowadzącego (tak samo jak wszystkie inne dzieci ubiegające się o miejsce w przedszkolu).
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy: opłaty w przedszkolu
Opłaty za przedszkole dla dzieci obcokrajowców są takie same jak dla polskich dzieci. Oznacza to, że rodzice muszą więc liczyć się z koniecznością uiszczania pewnych miesięcznych opłat. Pobyt dziecka do lat pięciu w przedszkolu publicznym w godzinach od 8.00 do 13.00. jest bezpłatny, natomiast za każdą godzinę wcześniej lub później rodzic musi dopłacić (nie więcej niż 1 zł za każdą godzinę). Dla sześciolatków pobyt w przedszkolu jest całkowicie darmowy.
Dodatkowo uiszczana jest co miesiąc opata za żywienie. Wysokość opłaty zależy od tego, czy w przedszkolu jest catering czy kuchnia. W skali miesiąca to koszt ok. 200 zł. W przedszkolu publicznym wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne.
Wiele gmin deklaruje, że na razie miejsca dla dzieci emigrantów zostaną udostępnione bez opłat.
Rządowe wsparcie dla uchodźców: jak zapisać dziecko do szkoły?
Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że procedura przyjmowania dzieci z Ukrainy do szkół ma być maksymalnie uproszczona. Dobrze, aby rodzic miał dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka, np. świadectwa. Jeśli ich nie ma, wystarczy oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało oraz potwierdzenie przekroczenia granicy po 24 lutego 2022 roku.
Wniosek o przyjęcie do szkoły należy złożyć do wybranej placówki. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor placówki, ale szkoła podstawowa, w której rejonie rodzina mieszka, ma obowiązek przyjąć dziecko. Nauka dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w publicznych szkołach jest nieodpłatna.
Warto zaznaczyć, że brak znajomości języka polskiego nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły. W obecnej sytuacji szkoły organizują dodatkowe nieodpłatne lekcje polskiego, czy tzw. oddziały przygotowawcze. Często przyjmowani są także wolontariusze czy nauczyciele ze znajomością języka ukraińskiego. W sytuacji, gdy dana szkoła nie będzie dysponowała miejscem dla ukraińskiego ucznia, gmina skieruje go do innej placówki na swoim terenie.
Zarówno uczniowie z Ukrainy jak i przedszkolaki mogą być dodatkowo objęci bezpłatną pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, szkole lub rejon owej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Czytaj także: https://mamadu.pl/160483,swiadczenia-rodzinne-dla-uchodzcow-z-ukrainy-500-rko-i-inne