Większość nie wie, że telefon ma taką opcję. A może uratować nam życie

Aneta Zabłocka
Ta wiedza ratuje życie. I to dosłownie. Współczesne smartfony pozwalają na wezwanie pomocy, gdy ulegniemy wypadkowi lub ktoś nas napadnie. Wystarczy ustawić tę jedną opcję w systemie.
SMS alarmowy w telefonie: jak ustawić, jakie informacje wysyła, kiedy użyć? Fot. Unsplash
Bywają w życiu sytuacje, gdy widzimy, że dzieje się coś niedobrego na ulicy, ktoś nas napada lub ulegamy wypadkowi. Wtedy trudno sięgnąć do telefonu, wybrać numer i zadzwonić po pomoc. Tym bardziej, jeśli padamy ofiarą przestępstwa, a napastnik pilnie nas obserwuje.

W naszych smartfonach istnieje jednak opcja, która pozwala wysłać alarmowego SMS-a do naszych najbliższych i skontaktować się ze służbami ratowniczymi, gdy przydarzy się coś niedobrego.

Jak ustawić system alarmowy w telefonie?

Większość nowoczesnych telefonów ma już tę opcję. Ustaw ją u siebie i u swoich dzieci, aby poczuć się bezpiecznie w niebezpiecznych sytuacjach.


Jak ustawić alarmowy SMS?
W systemie Android: Wchodzimy w ustawienia -> Bezpieczeństwo i systemy awaryjne -> Alarmowy SOS
Fot. materiały własne
Opcję alarmową możemy też wyszukać w lupce Ustawień. Naciskając 3-5 razy szybko przycisk boczny, uruchamiamy system alarmowy.

W systemie iOS: W Ustawieniach wybierz opcję Alarmowe SOS. Naciśnij przycisk boczny oraz jeden z przycisków głośności i przytrzymaj je do momentu, aż wyświetli się suwak Alarmowe SOS.
Przycisk alarmowy w systemach iOSFot. support.apple.com
Tutaj możemy ustalić, ilukrotne naciśnięcie przycisku bocznego, będzie sygnałem do wysłania wiadomości ratunkowej do osoby, którą wpisaliśmy jako kontakt alarmowy.

W wiadomości znajdą się:


Automatycznie też zostaniemy połączone z numerem alarmowym 112.

Co więcej, w zakładce Bezpieczeństwo i systemy awaryjne możemy uzupełnić swoje dane mityczne, które mogą być potrzebne w czasie akcji ratowania życia przez medyków.

Tutaj możemy wpisać schorzenia, na które cierpimy, choroby przewlekłe, alergie, wypis leków, które aktualnie przyjmujemy oraz grupę krwi.

Ratownicy medyczni oraz osoby, które są z tobą w czasie wypadku, będą miały dostęp do tych informacji, nawet jeśli telefon będzie zablokowany.