Wielkanoc w 2024 roku jest wcześniej. Sprawdź, kiedy wypada Wielka Niedziela
- Wielkanoc w 2024 roku wypada 31 marca (Wielka Niedziela).
- Wielkanoc to ruchome święto, dlatego Niedziela Wielkanocna co roku ma inną datę.
- Dokładna data Wielkanocy zależna jest od fazy księżyca. Może wypaść marcu lub kwietniu.
Wielkanoc 2024
Wielkanoc jest obchodzona w pierwszą niedzielę po pełni księżyca po pierwszym dniu wiosny. Oznacza to, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2024 roku Wielkanoc będziemy obchodzić dokładnie 31 marca.
Inne ważne daty związane z Wielkanocą 2024:
- Wielki Post: od 14 lutego do 28 marca
- Wielki Tydzień: od 24 do 30 marca
- Wielki Piątek: 29 marca
- Wielka Sobota: 30 marca
- Lany Poniedziałek: 1 kwietnia.
Natomiast Wielkanoc prawosławna w 2024 roku wypada 5 maja (niedziela).
Wielkanoc 2024: przerwa świąteczna w szkole
W okresie wielkanocnym uczniowie nie chodzą do szkoły. Przerwa świąteczna w szkołach na Wielkanoc potrwa od czwartku 28 marca do wtorku 2 kwietnia. To daje uczniom sześć dni wolnego, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu urlopów w pracy. W Wielkanoc ustawowo wolnym od pracy dniem jest bowiem tylko Lany Poniedziałek, czyli Śmigus-Dyngus.
Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty. W końcu Boże Narodzenie, czyli dzień narodzin Jezusa Chrystusa, obchodzony jest w konkretny dzień. Dlaczego więc data śmierci nie jest stałą datą? Z informacji zawartych w Biblii wynika, że Chrystus zmarł w piątek trzy dni przed obchodami żydowskiego święta Paschy. Obchodzi się ją w czasie pierwszej wiosennej pełni Księżyca, 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan, przypadającego w naszym kalendarzu na marzec lub kwiecień.
W 325 roku n.e. Sobór Nicejski ustalił, że data powinna być uniezależniona od m.in. od kalendarza żydowskiego i po prostu obliczona. W tym celu stworzono specjalne tabele, które określały konkretne daty. Przez wieki powstało wiele algorytmów, które pozwalały określać datę Wielkiej Nocy na dany rok. Wynika to z faktu, że data pierwszej wiosennej pełni jest inna każdego roku.
Gdy chrześcijański Zachód przyjął w XVI w. nowy kalendarz gregoriański, trzeba było ponownie zmienić wzór przeliczania kalendarza. Pozostał jednak warunek, że Wielkanoc powinna być obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, a jednocześnie być świętowana po żydowskiej Passze.