Widzisz białe plamki na zębach u dziecka? Uważaj, to może być początek drogich wizyt u dentysty
Małe białe przebarwienia na małych białych ząbkach twojego dziecka? Wyglądają niegroźnie. Niemniej powinnaś zacząć się martwić. Przebarwienia na zębach nie biorą się znikąd. Zawsze są oznaką tego, że coś dzieje się w jamie ustnej. A białe plamy, wbrew swojemu kolorowi, mogą oznaczać pierwszy krok do choroby zakaźnej, jaką jest próchnica.
- Przyczyną występowania białych plamek na zębach jest odwapnienie i tworzenie się płytki nazębnej.
- Białe plamy na zębach mogą skończyć się wystąpieniem w zębach ubytku, w którym bez przeszkód w krótkim czasie rozwinie się próchnica.
- W przypadku wystąpienia białych plam u dzieci dentysta może zalecić fluoryzację zębów.
- Niezaleczone przebarwienia na zębach prowadzą do usunięcia chorej części uzębienia.
Białe plamki na zębach: przyczyny
Przebarwienia na zębach są nieuchronnym zwiastunem próchnicy. Przyczyną występowania białych plamek na zębach jest odwapnienie i tworzenie się płytki nazębnej. Kolejnym etapem będzie demineralizacja szkliwa. Ta z kolei występuje w wyniku działania kwasów, które wytwarzane są przez bakterie występujące w jamie ustnej.Ponieważ po każdym posiłku bakterie zakwaszają środowisko i dopiero po jakimś czasie ślina przywraca w jamie ustnej równowagę, bakterie mają więc czas, aby przyczynić się do powstania przebarwień na zębach. Zwłaszcza jeśli pozwalamy sobie na dietę bogatą w cukry oraz nie myjemy zębów wystarczająco często.
Białe plamy na zębach mogą skończyć się wystąpieniem w zębach ubytku, w którym bez przeszkód w krótkim czasie rozwinie się próchnica.
Co oznaczają białe plamki na zębach mlecznych u dzieci?
Białe plamki zauważone na zębach u niemowlęcia, czy małego dziecka do 2 roku życia nie powinny niepokoić. Wynikają one z procesu mineralizacji zębów, który jeszcze się nie zakończył. By uniknąć powstawania białych plam na dopiero co wyrżniętych zębach, koniecznie należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Pasta do zębów od pierwszego ząbka nie powstała bez powodu.W przypadku zębów mlecznych skutków powstawania białych plam może być więcej. To już nie tylko demineralizacja, przebarwienia mogą oznaczać:
- Zmiany próchnicowe, które nie miną po wypadnięciu mleczaków, a przeniosą się na zęby stałe.
- Niedostateczną higienę jamy ustnej przy noszeniu aparatu ortodontycznego.
- Odwapnienie zębów, które może prowadzić do powstawania dziur w zębach.
- Próchnicę butelkową.
- Zbyt małą fluoryzację zębów w czasie pielęgnacji.
Białe plamki na zębach: co zrobić?
Przy zauważeniu białym plam na zębach u dzieci należy umówić je do dentysty. Tylko on będzie w stanie ocenić, czy białe przebarwienia to początek próchnicy, czy objaw niedostatecznej higieny, której proces można cofnąć.Dentysta może zalecić w przypadku wystąpienia białych plam lakierowanie zębów. Ten zabieg polega na pokryciu zębów preparatem zawierającym związku fluoru, który pomaga w przywracaniu właściwego pH w ustach po posiłku. Lakierowanie wzmocni zęby i uchroni przed powstawaniem zmian próchnicowych.
W przypadku, jeśli zmiany na zębach związane są z ortodoncją i noszeniem aparatu, trzeba zmienić dziecku szczoteczkę na taką, która dotrze w trudno dostępne miejsca, uzupełnić kosmetyczkę o irygator i nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Niezaleczone przebarwienia na zębach mogą skończyć się wyrwaniem zęba.
Może cię zainteresować: Dziecko nie chce myć zębów? Sprytny sposób tego ojca pokochają zmęczeni rodzice