Tych tabletek w ciąży nie unikniesz. Wszystko, co musisz wiedzieć o suplementacji kwasu foliowego

Marta Lewandowska
Już w czasie pierwszej wizyty u ginekologa, który potwierdzi ciążę, usłyszysz pytanie: czy przyjmuje pani kwas foliowy? Jeśli dotąd tego nie robiłaś, lekarz zaleci bezzwłocznie rozpoczęcie suplementacji. Kwas foliowy jest niezbędny do rozwoju układu nerwowego dziecka i powinny go zażywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Podpowiadamy, za co odpowiada ten składnik, gdzie znaleźć go w pożywieniu i czy można obyć się bez tabletek.
Kwas foliowy w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Fot. Yan Krukov z Pexels

Kwas foliowy w ciąży


Kwas foliowy, czyli witamina B9 występuje w naturze w postaci folianów. Jest ważny dla funkcjonowania każdej komórki w naszym organizmie. Jego niedobór może zwiększać ryzyko wylewów, zawałów czy niepłodności. Wyższe zapotrzebowanie na kwas foliowy mają małe dzieci, kobiety w ciąży, palacze i osoby starsze.


Ciężarnym zaleca się suplementację kwasu foliowego, bo bierze on udział w rozwoju układu nerwowego płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie kwasu foliowego wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, aby uniknąć niedoborów tego pierwiastka na wczesnym etapie ciąży.

Do kiedy brać kwas foliowy w ciąży


Przyjmuje się, że suplementację kwasu foliowego w ciąży należy rozpocząć jeszcze przed planowaną ciążą. Jeśli tak się nie stało, rozpoczynamy przyjmowanie go natychmiast po potwierdzeniu zapłodnienia. Minimalny okres suplementacji to pierwszy trymestr, jednak często lekarze zalecają przyjmowanie go przez sześć miesięcy.

Dlaczego kwas foliowy w ciąży jest ważny


Wiele kompleksowych suplementów dla ciężarnych, po które lekarze każą sięgać przez całą ciążę, zawiera kwas foliowy. Między 2. a 4. tygodniem ciąży rozwija się cewa nerwowa, czyli podstawa mózgu i rdzenia kręgowego płodu, niezbędny w jej tworzeniu jest kwas foliowy. Bez niego może dojść do bezmózgowia, rozszczepu rdzenia kręgowego i obumarcia płodu.

Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do obumarcia płodu, powstawania poważnych wad rozwojowych, dlatego tak ważne jest, aby suplementować wit. B9 od pierwszych chwil po zapłodnieniu, a najlepiej jeszcze przed ciążą.

Suplementacja kwasu foliowego w ciąży - dawkowanie


Jeśli nie przyjmowałaś wcześniej kwasu foliowego, optymalnie byłoby rozpocząć suplementację co najmniej 4 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę. Dla kobiet, których dieta jest prawidłowo zbilansowana zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 400 µg na dobę. Dawkę tę zwiększa się w przypadku diety ubogiej w foliany naturalnego pochodzenia, w ciążach mnogich i przy BMI przyszłej matki powyżej 30.

Zwiększoną dawkę kwasu foliowego podaje się także kobietom, które w przeszłości urodziły dziecko z wadami ośrodkowego układu nerwowego.

Kwas foliowy - czy wystarczy przyjmować go z diety?


Kwas foliowy należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, co znacznie zwiększa jego przyswajalność. Całkiem sporo znajdziemy go w większości zielonych warzyw: szpinak, brukselka, sałata, kapusta włoska oraz rośliny strączkowe i owoce – pomarańcze i banany. W ciąży jednak warto go mimo wszystko suplementować.

Kwas foliowy nie tylko bierze udział w budowie i rozwoju układu nerwowego płodu, ale także pomaga zapobiegać anemii u ciężarnej. Długoterminowe przyjmowanie go chroni przed rozwojem raka szyjki macicy.