Nie będą mieć dzieci za żadne pieniądze. Oto prawdziwy powód, dla którego Polki nie chcą rodzić

Dominika Lange
Niedostateczne warunki mieszkaniowe, strach o pracę i obawa o zdrowie swoje lub dziecka – to te czynniki przodowały wśród odpowiedzi Polek na pytanie, dlaczego kobiety w naszym kraju nie chcą mieć dzieci. OKO.press zaprezentował wynik sondażu, który na jego zlecenie przeprowadził Ipsos.
Według sondażu, ponad połowa Polek przed czterdziestką boi się zajść w ciążę w obawie o zdrowie swoje i dziecka. fot. Marek BAZAK/East News

Dziecko? Nie, dziękuję

Dlaczego kobiety nie chcą mieć dzieci – z tym pytaniem Ipsos zwrócił się do Polaków na zlecenie OKO.press. Wśród powodów, które w pierwszej kolejności wskazywali ankietowani, były m.in. obawa przed utratą pracy i strach o zdrowie swoje i dziecka.


Choć kwestie materialne i finansowe zajmowały wysoką pozycję w odpowiedziach badanych z każdej grupy wiekowej, okazało się, że nie to jest jedynym powodem lęku Polek przed czterdziestym rokiem życia, czyli w wieku najistotniejszym dla prokreacji. Ponad połowa z nich uważa, że zajście w ciążę w naszym kraju to ryzyko – i boją się o zdrowie zarówno swoje, jak i przyszłego dziecka. Ankietowane Polki obawiają się też, że w razie komplikacji związanych z ciążą, nie zostanie im udzielona odpowiednia pomoc medyczna.

Młode kobiety się boją

Nie ma wątpliwości, że te obawy to pokłosie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej i śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny, której historia pod koniec zeszłego roku wstrząsnęła całą Polską.

Sondaż pokazał wyraźnie, że w kwestii ciąży najbardziej o swoje życie i zdrowie boją się kobiety, które albo są młodymi matkami, albo macierzyństwo mają dopiero przed sobą. Ryzyko związane z zajściem w ciążę w Polsce, jako powód niechęci przed posiadaniem dziecka, wskazało aż 51% ankietowanych Polek w wieku od 18 do 39 lat. Wskaźnik ten spadał wraz ze wzrostem wieku ankietowanych: wskazało go także 38% kobiet w wieku 40-59 lat i 19% kobiet powyżej 60. roku życia.

Innymi powodami, które wskazywały Polki przed czterdziestką, były także kwestie związane z finansami: strach przed utratą pracy i niemożnością utrzymania dziecka.

Preferencje polityczne a strach przed posiadaniem dziecka

Ankietowani zostali poproszeni o wskazanie swoich preferencji politycznych. Okazało się, że ryzyka związanego z zajściem w ciążę i przeszkód materialnych w dużej części nie dostrzegają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei te powody przodowały wśród sympatyków m.in. Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.