Diagnozę tych chorób obejmują badania przesiewowe noworodka w 2022. Wśród nich SMA i mukowiscydoza

Dominika Lange
Badania przesiewowe u noworodków pozwalają na wykrycie groźnych chorób i wad jeszcze przed wystąpieniem objawów. Dzięki temu na wczesnym etapie można wdrożyć leczenie, które zahamuje chorobę lub złagodzi jej przebieg. Oto lista chorób, które wykrywają badania przesiewowe noworodka.
Wśród badań przesiewowych noworodków są m.in. badania w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni, czyli SMA i przesiewowe badanie słuchu. fot. ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS / EastNews

Badania przesiewowe noworodka 2022

Badania przesiewowe noworodka pozwalają na wczesne wykrycie chorób i wad dzieci tuż po ich urodzeniu. Badanie wykonuje się u wszystkich dzieci, najczęściej w trzeciej dobie życia. Polega ono na pobraniu krwi z pięty noworodka i poddanie jej szczegółowej analizie pod kątem 29 chorób i wad wrodzonych. Jak podaje strona rządowa gov.pl, dzięki programowi badań przesiewowych noworodka 2022 można skutecznie zapobiegać ciężkim następstwom najgroźniejszych chorób.

Badania przesiewowe noworodków: jakie choroby

Program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada badania przesiewowe u wszystkich noworodków, by jak najszybciej zdiagnozować chorobę i wdrożyć leczenie. Pełna lista chorób objętych rządowym programem badań przesiewowych noworodków w Polsce w 2022 roku:




Zaburzenia aminokwasów:

Acydurie organiczne:

Zaburzenia utleniania kwasów tłuszczowych:

Badanie przesiewowe noworodków: SMA

Jedną ze zmian w ostatnich latach jest wprowadzenie badań na rdzeniowy zanik mięśni, czyli SMA. Choroba ta może dać objawy dopiero w późniejszych etapach życia dziecka, jednak to wczesna diagnoza daje szansę na skuteczne leczenie dzieci.

Do tego roku badanie przesiewowe noworodków SMA obejmowało tylko dzieci z wybranych województw. Do listopada tego roku program badań przesiewowych w kierunku SMA ma objąć cały kraj. Od 2019 roku w Polsce refundowany jest także jeden z leków stosowany w terapii dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

To ogromna zmiana w polskim systemie opieki zdrowotnej. Do niedawna SMA było jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci do drugiego roku życia z powodu wad genetycznych. Do objawów tej choroby należą m.in. trudności w oddychaniu, osłabienie i wiotkość mięśni.

Przesiewowe badanie słuchu u noworodka

Kolejnym ważnym badaniem przesiewowym u noworodków jest badanie słuchu. Trwa zaledwie kilka minut i wykonuje się je po drugiej dobie życia dziecka. Badanie jest bezbolesne, a jego wynik rodzice otrzymują natychmiast po zakończeniu badania.

Wady słuchu u noworodków długo mogą pozostać niezauważone. Dźwięki, które wydaje dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia jest niezależne od uszkodzeń słuchu, przez co rodzice zgłaszają się do specjalistów, co trwale odbija się na rozwoju dzieci.