Wczesne wykrycie wady słuchu daje ogromną szansę na podjęcie skutecznego leczenia i rehabilitacji, co pozwala przywrócić choremu dziecku słuch. Zobaczcie, jak wygląda badanie przesiewowe słuchu.
Od 2002 roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi i w pełni finansuje Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Jego celem jest poddanie przesiewowemu badaniu słuchu wszystkich rodzących się dzieci w Polsce w pierwszych godzinach życia. Wczesne wykrycie wady słuchu daje ogromną szansę na podjęcie skutecznego leczenia i rehabilitacji, co pozwala przywrócić choremu dziecku słuch.
Do dziś Programem objętych zostało ponad 4 mln dzieci, w praktyce więc badanie wykonywane jest u każdego dziecka urodzonego w Polsce. Fundacja WOŚP nie tylko zapewniła sprzęt do badań, ale także stworzyła system teleinformatyczny do obsługi Programu oraz doposażyła w sprzęt i nowoczesną metodykę leczenia te oddziały szpitalne, które zajmują się leczeniem dzieci z wykrytą wadą słuchu. Dzięki Orkiestrze powstał więc spójny system pomagający najmłodszym pacjentom przywracać słuch i z każdym rokiem przybywa dzieci, które dzięki temu właśnie Programowi mogą żyć i rozwijać się tak samo, jak ich rówieśnicy ze zdrowym słuchem. Co więcej – dzieci z niedosłuchem nie muszą już korzystać ze wsparcia szkół specjalnych i placówek integracyjnych, w których problem wad słuchu u dzieci został w praktyce wyeliminowany.
Badanie przesiewowe słuchu u noworodków decyzją Ministra Zdrowia jest badaniem obowiązkowym, ale cały Program oparty jest na zaangażowaniu lekarzy i personelu medycznego, a jego efekty stawiają polska audiologię dziecięcą w gronie światowych liderów.